100-lecie Niepodległości Polski w Rzeczpospolitej Turowskiej

Plebiscytowy Spływ Kajakowy

1918 – 1920 – 2020

Z Turowa i Pól Grunwaldzkich do Bałtyku

Fundacja  „AQUA SALUTIS” z siedzibą w Starej Szkole w Browinie gm. Kozłowo powstała w 2017 roku z okazji 550-lecia nabycia Dóbr Turowskich przez Gołyńskich,  właścicieli warszawskiego Tarchomina. Celami działalności Fundacji jest ochrona i promocja dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego naszej części Mazur.  Turowo i okolice są związane wybitnie z historią Polaków, z dworami królów Polski oraz wydarzeniami historycznymi ważnymi nie tylko dla historii naszego kraju ale i Europy.

Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Fundacja rozpoczyna 14 kwietnia 2018 r. obchody 100-lecia zwycięstwa Polaków w plebiscycie dnia 11 lipca 1920 r. w Turowie, Browinie i Turówku. Było to ewenementem w przegranej na terenie całych Prus Wschodnich. Plebiscyt na Warmii i Mazurach w 1920 roku był konsekwencją odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Pomysłem na uczczenie tak ważnych dla nas wydarzeń jest organizacja sportowo-rekreacyjnego spływu kajakowego. W Turowie działało najbardziej aktywnie w całych Prusach Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ, Mazurski Związek Ludowy oraz odbył się wiec przedwyborczy na wsi który zgromadził 1,5 tysiąca osób.

Geograficznie okolice Turowa to najbardziej wysunięty punkt na południe  Dorzecza Pregoły, urozmaicony krajobraz zasięgu Zlodowacenia Wisły i Obszar Krajobrazu Chronionego Jeziora Mielno. W Turowie, Browinie i nad Jeziorem Lubień w pobliżu Obozu Jagiełły i Wojsk Polskich w Bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna się trasa Plebiscytowego Spływu Kajakowego którego celem jest kontynuacja etapami w

najbliższych miesiącach i latach spływu aż do Bałtyku. Uczestnikami spływu są  podróżnicy Polskiego Klubu Ekspedycyjnego samotnie uczestniczący w spływach polskimi rzekami i samotnie odwiedzający dzikie rejony Azji, Afryki, Ameryki. Globtroterzy czują się ambasadorami „Rzeczpospolitej Turowskiej” – obszaru który był rozważany do włączenia do Polski po zwycięstwie w plebiscycie. Jest to historia mało znana przez mieszkańców naszego regionu i Fundacja stawia sobie za cel to wydarzenie popularyzować i promować.

Każdy uczestnik spływu otrzymuje pamiątkowy paszport Rzeczpospolitej Turowskiej w którym poszczególny etap wyprawy będzie miał swój pamiątkowy znak. Trasa spływu jest tak zorganizowana by zaskakiwać że z naszego plebiscytowego Turowa i naszego narodowego sanktuarium - Grunwaldu można dopłynąć do Bałtyku z którym nastąpiły symboliczne zaślubiny Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku. Tak więc jak widać odzyskanie przez Polskę Niepodległości było procesem który rozpoczął się dopiero w 1918 roku. Chcemy przypominać że na naszym terenie w okolicach Turowa od wieków zawsze dominowała kultura Polska czego wyrazem była wygrana w Plebiscycie, że Olsztyn i Warmia to miejsce życia od wieków wielu zasłużonych Polaków, że Lidzbark Warmiński to miasto Mikołaja Kopernika i Ignacego Krasickiego a Kaliningrad i Bałtijsk to region gdzie dziś żyje Polonia. Naszym marzeniem jest by Polakom w Obwodzie Kaliningradzkim przywieźć wodą symbole Grunwaldu i naszej plebiscytowej Rzeczpospolitej Turowskiej. Bardzo liczymy na udział w wydarzeniu wszystkich samorządów na trasie naszego spływu. Terminy kolejnych etapów spływu będą konsultowane z zainteresowanymi podmiotami życia samorządowego i społecznego. Naszym celem jest promocja Polskiej Drogi do Niepodległości która rozpoczęła się w 1918 roku. My chcemy ją symbolicznie pokazać drogą która jest symbolem bogactwa Warmii i Mazur – drogą wodną.

 

POLSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Trasa Plebiscytowego Spływu Kajakowego

1918 - 2018            1920 – 2020

Marózka – Łyna – Pregoła – Zalew Wiślany – Bałtyk