IMG 6917 800x533

11 listopada to dzień, w którym zwracamy się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom, pradziadkom, wspominając, jak z patriotyzmu, walki i idei wyłoniła się nasza niepodległa Ojczyzna.

Gmina Janowiec Kościelny uroczyście uczciła 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 09.11.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym oraz Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie odśpiewali wspólnie Hymn Polski o godz.11:11, integrując się jednocześnie z cały krajem. Następnie mogliśmy podziwiać wspaniałą inscenizację pt: „Młodzież w służbie Niepodległości” nawiązującej do wydarzeń sprzed 100 lat. Na zakończenie wolontariusze utworzyli żywą flagę Polski, nie zabrakło ogniska, kiełbasek i pieśni patriotycznych. To był cudowny czas, upamiętniający tak ważne dla nas wydarzenie.

Uroczystość odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11.11.2018 r. o godz. 10.00 rozpoczęła Msza Święta w Kościele Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali pięknych słów Ks. Kan. Jacka Lubińskiego, dotyczących naszej wolnej Ojczyzny. Modliliśmy się również o walczących, poległych, którzy oddali swoje życie za wolny kraj.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym zaprezentowali część artystyczną, która wprowadziła wszystkich w atmosferę wydarzeń sprzed 11 listopada 1918 roku. Przypomniała bolesną historię Polaków, pełną ofiarnego poświęcenia i oddania w imię wolności. Przywołała tamte ciężkie czasy, pomogła zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość, ale przede wszystkim wzbudziła refleksję. Następnie wszyscy udali się pod figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem i tablicę upamiętniającą poległych i zamordowanych w obronie Ojczyzny przy szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym, gdzie zostały złożone wiązanki z biało-czerwonych kwiatów oraz zapalone znicze. Na placu przed Szkołą został posadzony, również dąb pamięci Stanisława Tessaro, generała brygady wojska polskiego.

Nie zapomnieliśmy o grobach żołnierzy na parafialnym cmentarzu, gdzie również zostały zapalone znicze.

SOK