DSC00145 800x600

3 września 2017 r. po raz XXXII-gi świętowano w Gminie Janowiec Kościelny Święto Pieczonego Ziemniaka, jednocześnie Święto Plonów, czyli Dożynki. Jest to wydarzenie poświęcone rolnikom, a w tradycji polskiej i gminnej to czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. Tak o święcie mówiła Wójt – Pani Bożena Grochala.

            Już o godzinie 11-tej ruszył korowód dożynkowy spod Kościoła w kierunku stadionu w Kucach, który prowadził druh Marcin Wesołowski – Komendant Gminny OSP. W korowodzie nie zabrakło Pocztów Sztandarowych z OSP w Janowcu Kościelnym, ze Szkół Podstawowych w Janowcu Kościelnym i Waśniewie-Grabowie oraz Orkiestry Dętej z Mławy. Za orkiestrą szli Starości Dożynek – Pani Monika Szypulska ze Szczepkowa Borowego i Pan Andrzej Szczepkowski z miejscowości Szczepkowo-Skrody. W procesji z Darami Ołtarza szli przedstawiciele Rady Gminy: Pani Marianna Malinowska z Nowej Wsi-Dmochy i Pani Wioletta Komosińska z Janowca Kościelnego, które niosły świece. Kosz kwiatów, kosz owoców i warzyw oraz kosz pieczywa wypieczonego przez Piekarnię Państwa Kosakowskich niosły dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym. Wino i wodę nieśli pracownicy samorządowi, Pani Monika Ławicka i Pan Paweł Oman.

            Tegoroczny dar od rolników i mieszkańców Gminy, którym jest tarcza zegara, została wcześniej umieszczona na fasadzie kościoła i przypomina nam wszystkim, iż czas ucieka, wieczność czeka.

            W korowodzie nie zabrakło zacnych gości : Poseł na Sejm RP Jerzy Gosiewski, przedstawiciele Samorządu Województwa, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Samorządowcy z Gmin: Nidzica, Kozłowo, Janowo, Janowiec Kościelny, Rolnicy i Ich rodziny oraz Goście i Mieszkańcy Gminy.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, celebrowaną w intencji Rolników i Ich Rodzin przez Ks. Kanonika dr Marka Wilczewskiego – Dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Płockiej, z udziałem Proboszcza naszej Parafii Ks. Kanonika Jacka Lubińskiego. Oficjalnego otwarcia Święta Pieczonego Ziemniaka dokonała Pani Wójt Bożena Grochala, która najpierw wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Zbigniewem Ambrozińskim podziękowała Czcigodnym Księżom za dar Mszy Świętej i wspólnej modlitwy w intencji Rolników i Ich Rodzin, za możliwość podziękowania Matce Bożej i naszemu Stwórcy za rolniczy trud, za chleb, za ziemniaki i za wszelkie owoce ziemi.

            Następnie Pani Wójt przyjęła od Starostów Dożynek bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. W swoim wystąpieniu Pani wójt podkreśliła, że uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Mówiła, że dziś dziękujemy za to, co gospodarze z pól zdołali zebrać mimo różnych przeciwności. Podkreśliła, że w chlebie, który przyjęła od Starostów, kryje się pobożańska gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, to każdemu z nas wystarczy wrażliwości, aby cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić. Pani Wójt dziękowała rolnikom za ich determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Wyrazy najwyższego szacunku skierowała do wszystkich Rolników, do Ich Rodzin i do Tych, którzy wspierają rolników w Ich codziennej pracy. Dodała też, że choć nie każdego roku rolnicy mogą się cieszyć efektami adekwatnymi do wysiłku, to w tej dziedzinie nie mogą mieć kompleksów, bo gospodarstwa w naszej Gminie prężnie się rozwijają, korzystają z nowości technicznych i uzyskują certyfikaty umożliwiające im skuteczną konkurencję na najbardziej wymagających rynkach. 

            W ramach tegorocznego święta został zorganizowany Piknik Drobiowy Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie, który sfinansował Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego. Celem pikniku była promocja wśród konsumentów spożycia mięsa drobiowego i jego przetworów, poprzez zwiększenie udziału w codziennej diecie.

            Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zaprezentowała szeroką gamę produktów z mięsa drobiowego w formie bezpłatnej degustacji. Informowano o walorach odżywczych i smakowych mięsa drobiowego i zachęcano konsumentów, aby przygotowując posiłki jak najczęściej sięgali po drób. W ramach pikniku były różne konkursy i zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe upominki. Dla dzieci był specjalnie przygotowany "kącik dziecięcy".

            Wśród potraw degustacyjnych były:

 • polewka mazurska z kurczaka,
 • rolada z kaczki z musem brzoskwiniowym,
 • kiełbasa z gęsi własnego wyrobu na ciepło prosto z wędzarni,
 • smalec z gęsi podany na pieczywie,
 • pasta drobiowa o smaku pieczarkowym,
 • pasta drobiowa pomidorowa,
 • rolada z kurczaka z omletem i brokułami,
 • pierogi z kurczakiem i podwędzoną śliwką,
 • pierogi z gęsiną w sosie żurawinowym,
 • mini szaszłyki drobiowe z warzywami,
 • udka z kurczaka.

Te wyśmienite i smakowite potrawy mogliśmy degustować dzięki Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej w Olsztynie, a szczególne zasługi w tym zakresie mają:

 • Pan Jan Heichel – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
 • Pani Jolanta Mackiewicz – Dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
 • Pan Piotr Miecznikowski – Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim,
 • Pan Wojciech Szypulski – członek Rady Powiatowej.

Wyżej Wymienione osoby otrzymały specjalne podziękowania od Samorządu Gminy Janowiec Kościelny.

            W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć elementu wręczenia nagród oraz podziękowań. Corocznie wręczana jest nagroda PRIMUS INTER PARES, tj. "PIERWSZY WŚRÓD RÓWNYCH", którą w tym roku otrzymała absolwentka Gimnazjum Alicja Leśnikowska z Nowej Wsi-Dmochy. Alicja w cyklu trzyletnim uzyskała średnią 5,46 i nagrodę w kwocie 1000 zł. Ze względu na reformę systemu oświaty, nie było w tym roku absolwenta Szkoły Podstawowej. Było też podziękowanie dla ucznia Olafa Gałęziewskiego, też z Nowej Wsi-Dmochy, który odniósł sukces, gdyż został laureatem w konkursie przedmiotowym z historii, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Listy gratulacyjne oraz drobne upominki (książka "Gmina Janowiec Kościelny (Szczepkowo Borowe) w latach 1939-1945) otrzymali uczniowie, rodzice, opiekun, wychowawca i Dyrektor Szkoły.

            Podziękowanie od Samorządu Gminy za długoletnią współpracę w zakresie pozyskiwania środków finansowych na realizację przedsięwzięć z PROW otrzymał Pan Ryszard Cecot, Dyrektor Departamentu w Urzędzie Marszałkowskim, który ze względu na otrzymany awans zakończył pracę w tym Programie.

            Kolejne podziękowanie otrzymali Państwo Danuta Kruszlińska i Tadeusz Hinc, którzy przekazali nieodpłatnie dla OSP w Nowej Wsi Wielkiej drewno na stropodach boksu garażowego. Akt wręczania podziękowań uwieńczyły podziękowania dla Starostów Dożynek. Dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych, aby długo pamiętali ten radosny moment, grała Orkiestra Dęta z Mławy.

            Najwięcej emocji w trakcie uroczystości dostarczyła Komisja, która dokonała oceny stoisk i wieńców dożynkowych, a także rozstrzygnęła konkurs na najlepszą potrawę ziemniaczaną i drobiową. W tym roku oceny dokonała Komisja w składzie:

 • Jolanta Mackiewicz – Dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
 • Renata Mróz – Skarbnik Powiatu,
 • Izabela Borkowska – Wicedyrektor SP w Nidzicy.

W konkursie "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”:

 1. miejsce zajęło Sołectwo Bielawy,
 2. miejsce Połcie Stare,
 3. miejsce sołectwo Nowa Wieś Dmochy,

      Wyróżnienie otrzymało sołectwo Smolany.

W konkursie "Najpiękniejsze i najciekawsze stoisko" udział wzięło dziesięć sołectw, a wśród nich:

 1. miejsce - Janowiec Kościelny
 2. miejsce – Smolany
 3. miejsce – Borowe.

Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Bielawy, Nowa Wieś Dmochy, Napierki, Połcie Młode, Połcie Stare, Pokrzywnica Wielka i Kuce.

W konkursie " Turniej Sołectw" udział wzięły dwa sołectwa. Sołectwo Nowa Wieś Dmochy zajęło I miejsce, a Pokrzywnica Wielka – II. Turniej jak zawsze przyniósł wiele emocji i radości z przetaczania opony, rzutu ziemniaczka do baniaczka, przenoszenia worka ziemniaków indywidualnie i w parze, z jazdy taczką i wbijania gwoździa na czas.

Fundatorami nagród są: Gmina Janowiec Kościelny i Sponsorzy. Wręczenia nagród dokonali :Wójt, Przewodniczacy Rady Gminy, Starości Dożynek, Prezes Banku Spółdzielczego w Nidzicy i Starosta Nidzicki.

W konkursie "Najlepsza potrawa ziemniaczana" udział wzięło 9 pań, wśród których Komisja ustaliła punktację w następujący sposób:

 1. miejsce – Krystyna Duchna
 2. miejsce – Krystyna Moszczyńska
 3. miejsce – Danuta Kupczyk

Wyróżnienia otrzymały Panie: Elżbieta Miecznikowska, Barbara Olszewska, Ewa Szczepkowska, Zofia Jabłonowska, Joanna Kownacka, Dorota Kujawska.

W konkursie "Najlepsza potrawa z drobiu" udział wzięło 11 pań. Kolejność wg przyznanych przez Komisję punktów przedstawia się następująco:

 1. miejsce – Marianna Malinowska
 2. miejsce – Joanna Moszczyńska
 3. miejsce – Justyna Szczepkowska

Wyróżnienia otrzymały Panie: Elżbieta Żebrowska, Elżbieta Szymańska, Aleksandra Kownacka, Agnieszka Podowska, Jolanta Rama, Aleksandra Rama, Magdalena Moszczyńska, Marzena Płoska.

Wszystkie Panie, które wzięły udział w konkursach otrzymały atrakcyjne i pożyteczne nagrody, ufundowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi w Szczepkowie Borowym i "Trójmieście" oraz Gminę Janowiec Kościelny.

            Nie zabrakło też ciekawych konkursów dla dzieci i osób dorosłych, a wśród nich:

 • zgadywanka drobiowa,
 • dopasuj jajko do zwierząt,
 • oddziel piórka,
 • naśladowanie odgłosów ptaków,
 • zabawa taneczna,
 • kalambury

W trakcie niedzielnych uroczystości wiele radości przyniosły występy najmłodszych mieszkańców Gminy. Najpierw Janowiecki Teatr Tańca, działający przy SOK w Janowcu Kościelnym, zaprezentował swój taneczny występ. Zespół kształci swoje umiejętności pod kierunkiem Pani Marzeny Borkowskiej - Kierownik SOK. Następnie na scenie pojawił się Zespół Taneczny ARTDANCE ze szkoły tańca PASSE DANCE STUDIO w Nidzicy.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym przedstawili bajkę "Czerwony Kapturek na wesoło" przygotowaną wraz z nauczycielami tej placówki,  która przyniosła wiele radości uczestnikom uroczystości.

Kolejną dawkę pięknej rozrywki przekazały również dzieciaki ze Szkoły w Janowcu Kościelnym, należące do Zespołu "Janowieckie Iskierki", rozwijające swoje zdolności muzyczne pod kierunkiem Pani Judyty Wrzeszczyńskiej.

Nie zabrakło występu Zespołu "Pobożanie", który działa przy SOK pod kierunkiem Pani Judyty Wrzeszczyńskiej. Zespół uatrakcyjnił to piękne wydarzenie wiązanką piosenek, przygotowaną specjalnie na uroczystość dożynkową. Wszystkie występy cieszyły się ogromną uwagą uczestników Święta i były gorąco oklaskiwane przez publiczność.

Od godziny 17:30 rozpoczęły się występy Gwiazd Wieczoru, a wśród nich:

 • Zespół "YZZY",
 • Zespół "ENJOY"
 • Zespół "IMPULS".

Od godziny 21:00 bawiono się pod gwiazdami z Zespołem EVEREST.

            Bardzo cieszy fakt, jak uczestnicy Święta Pieczonego Ziemniaka – Święta Plonów radośnie bawili się wraz z zespołami. Ten dzień w każdym roku jest wyjątkowy, bo spotykamy się, aby najpierw wspólnie podziękować Panu Bogu za plony, Rolnikom, Ich Rodzinom i wszystkim, którzy współpracują z Nimi, za codzienny trud rolniczej pracy, a potem wspólnie biesiadować, bawić się i cieszyć się wspólną integracją.

            Nie byłoby tego pięknego święta, gdyby nie nasi Sponsorzy i Ci, którzy służyli swoją pomocą materialną oraz organizacyjną, którym z całego serca dziękujemy.

Poniżej podziękowania:

               Sponsorzy XXXII Gminnego Święta Pieczonego Ziemniaka – Święta Plonów 2017.

 

„ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

                                                                                                                                                               Św. Jan Paweł II.

 

 • Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie
 • STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI w Szczepkowie Borowym i „TRÓJMIEŚCIE”
 • ZETO SOFTWARE – Olsztyn
 • Mlekoma Sp. z o.o. w Warszawie -  SM w Przasnyszu
 • Marzanna i Zdzisław Podowscy – Janowiec Kościelny
 • Bank Spółdzielczy w Nidzicy
 • HENRYKA i Wojciech Szypulscy - Kuce
 • Marek Kujawski – Napierki
 • Starostwo Powiatowe w Nidzicy
 • Miejski Ośrodek Kultury w Mławie
 • Alina Młyńska "BAR BISTRO" – Janowiec Kościelny
 • Danuta i Zbigniew Ambrozińscy – Pokrzywnica Wielka
 • Gospodarstwo Produkcji Rolnej Centrala Nasienna Sp. z o.o. w Nidzicy
 • Nadleśnictwo w Nidzicy
 • STALMOT&WOLMET Spółka Akcyjna  - Nidzica
 • Karol Krajewski – Jabłonowo Adamy
 • Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A. w Łomży
 • Dariusz Piotrkowski – Stacja Paliw w Kucach
 • Market „MRÓWKA” w Nidzicy, Marek i Robert Miszkiewicz
 • PHU MLEKS – Wyszków
 • Gminna Spółdzielnia "SCH" w Nidzicy
 • Firma Handlowa „ALPI” Aldona Szczepkowska – Janowiec Kościelny
 • Jarosław Zakrzewski – Nidzica   
 • INS-BUD PLUS Sp. z o.o. - Nidzica
 • Witold Zagożdżon – Nidzica
 • AGRO-PARTNER w Nidzicy, Iwona Miecznikowska
 • Andrzej Wacikowski, Firma Blacharsko-Dekarska – Janowiec Kościelny
 • Mirosława i Krzysztof Zakrzewscy – Nowa Wieś Wielka
 • Piekarnictwo Kosakowscy – Janowiec Kościelny
 • PKS Mława – Mobilis Group
 • Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich – Olsztyn
 • Ekologiczny Związek Gmin "Działdowszczyzna" – Działdowo
 • Marek Nowowiejski – Olsztyn
 • KAMET Sp. z o.o. w Nidzicy
 • Arkadiusz Butkiewicz – Nidzica
 • KANCELARIA NOTARIALNA w Nidzicy, Danuta Raduszewska
 • MIK Sp. z o.o. - Nidzica
 • CENTRUM OGRODNICZE ORZECHOWSKI w Nidzicy
 • Hurtownia EURO-BLACH Jolanta i Janusz Wojciechowscy – Nidzica
 • Agnieszka i Tomasz Podowscy - Szczepkowo-Skrody
 • Jan Głasek – Nidzica
 • Kwiaciarnia BELLA FLORA z Nidzicy, Anna Moszczyńska
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczepkowie Borowym
 • Teresa i Bogdan Kownaccy – Połcie Młode
 • Andrzej Zalewski – Nidzica
 • Kamil Bruszewski „TEAMBUS” - Nidzica
 • Jadwiga Opalińska – Bielawy
 • Monika Szypulska – Szczepkowo Borowe
 • Kazimierz Kołacz – Nowa Wieś Wielka
 • Andrzej Moszczyński – Stare Połcie
 • Anna Komosińska – Zaborowo
 • Tadeusz Jurkiewicz – Bielawy
 • Jadwiga Rogozińska – Szczepkowo -Zalesie
 • Magdalena Moszczyńska – Szczepkowo-Zalesie
 • Franciszek Borowy – Połcie Młode
 • Krystyna i Tadeusz Duchna – Szczepkowo-Sołdany
 • Anna i Marcin Zakrzewscy – Nowa Wieś Wielka
 • Agnieszka Podowska – Smolany-Żardawy
 • Marzena Płoska – Nowa Wieś Dmochy
 • Piotr Rakoczy – Krajewo-Kawęczyno
 • Ewa i Krzysztof Leśnikowscy  - Stare Połcie
 • Rafał Szczepkowski – Janowiec Kościelny
 • Piotr Szczepkowski – Janowiec Kościelny
 • Tomasz Langowski – Zabłocie Kanigowskie
 • Andrzej Szczepkowski – Smolany-Żardawy
 • Mirosław Szypulski – Stare Połcie
 • Kamil Chmielewski – Janowiec Kościelny
 • Romuald Gostkowski - Kownatki-Falęcino

Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do Czcigodnych Księży:Ks. Kanonika Jacka Lubińskiego – Proboszcza Parafii w Janowcu Kościelnym i Ks. Kanonika dr Marka Wilczewskiego – Dyrektora Wydziału Katechetycznego  Kurii Płockiej oraz do Współorganizatorów: Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej i Stowarzyszenia  na Rzecz Rozwoju Wsi w Szczepkowie Borowym i „Trójmieście”.

Słowa podziękowania kierujemy do Starostów Dożynek: Pani Moniki Szypulskiej z Szczepkowo Borowe i Pana Andrzeja Szczepkowskiego z Szczepkowo-Skrody.

Słowa podziękowania i uznania kierujemy do wszystkich wystawców wieńców i stoisk dożynkowych, prezentujących dorobek sołectw , firm, instytucji i szkół.

 

Dziękujemy Sołectwom:

Bielawy, Borowe, Janowiec Kościelny, Kuce, Napierki, Nowa Wieś Dmochy, Połcie Młode, Połcie Stare, Pokrzywnica Wielka, Smolany.

Dziękujemy Instytucjom, Firmom i Zespołom:

Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym i Stowarzyszenie BENE FIDE

Szkoła Podstawowa w Waśniewie-Grabowie

Bank Spółdzielczy w Nidzicy

AGRO-PARTNER w Nidzicy

MŁAWSKA ORKIESTRA DĘTA -Mława

Janowiecki Teatr Tańca  - SOK Janowiec Kościelny

Taneczny ARTDANCE -PASSE DANCE STUDIO w Nidzicy

Janowieckie Iskierki – Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym

POBOŻANIE – SOK Janowiec Kościelny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Warmińsko-Mazurski – Nidzica

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Placówka Terenowa w Nidzicy

OSP w Janowcu Kościelnym

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom, Samorządowcom, OSP Janowiec Kościelny i OSP Szczepkowo Borowe i tym osobom, których nie wymieniono, a które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do  organizacji naszej uroczystości.

Dziękujemy za wsparcie finansowe i organizacyjne. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami w przyszłym roku.

                                               Dziękują:

 

 Rada Gminy Janowiec Kościelny                    SOK w Janowcu Kościelnym                           Wójt                                                                                                                                                                              

Przewodniczący Zbigniew Ambroziński        Kierownik Marzena Borkowska                Bożena Grochala

 

FILMY:

 

 

FOTORELACJA

 

Zdjęcia:UG Janowiec Kościelny

****************************************************************************************************************************************************

Zdjęcia: Jan Borodziuk