129528254 1693091554182546 4999597795416724743 o 800x533

            Wiara w Mikołaja jest uroczym wspomnieniem dzieciństwa. Któż  z nas nie zaglądał rano do buta, ciesząc się , że Mikołaj o nas pamiętał. Tak naprawdę dorośli też lubią Mikołaja, każdy lubi przecież otrzymywać prezenty.

           Prezent w tym przypadku nie ma wartości materialnej, jest symbolem, że Mikołaj o nas pamiętał. Cieszy wówczas najmniejszy drobiazg. I chociaż już dzieci zastanawiają się jak to możliwe , że Mikołaj zdąży odwiedzić wszystkich,   to nikt nie podważa jego istnienia. Wierzymy, że działa tu magia. Mikołaj ma przecież całą armię pomocników w postaci Elfów, Śnieżynek

         Pamiętając o tej tradycji,   w rolę lokalnego Mikołaja wcielił się Wójt Gminy- Piotr Rakoczy, który odwiedził placówki oświatowe naszej gminy. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie otrzymali w prezencie magiczne książeczki. Magiczne, gdyż wypełnione treścią polskich kolęd wraz z podkładem muzycznym. To swego rodzaju preludium świątecznego nastroju i troska o podtrzymywanie tradycji.      W polskich rodzinach zanika zwyczaj śpiewania kolęd po wieczerzy Wigilijnej, a zwyczaj ten należy pielęgnować. Kultywowanie tradycji jest także nieodzownym elementem wszelkich działań profilaktycznych.

         Zapach choinki, w połączeniu z rozchodzącym się brzmieniem kolęd tworzy niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

         Pamiętajmy też, ze każdy z nas tak naprawdę może być Mikołajem- wystarczy rozejrzeć się dokoła aby dostrzec ilu jest potrzebujących.  

Zofia Wielgus

 

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"

 

1 800x533

W niedzielę 27 września, otrzymując zaproszenie od Wójta Gminy Iłowo-Osada, oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wzięliśmy udział w Uroczystym Apelu Poległych
w Lesie Białuckim. Uroczystość ta otrzymała Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Miejsce do którego przybyliśmy jest nam doskonale znane. Realizując Turystykę Rowerową corocznie w kilkanaście osób przyjeżdżamy do lasów białuckich aby zapoznać podopiecznych z jego okrutną historią, oraz zapalić znicze. W lesie oddalonym o około 3km od wsi Białuty w latach 1941-1945 hitlerowcy masowo mordowali więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie. Brutalnie pozbawiono życia 12 000 osób, w tym 58 księży z diecezji płockiej i 1500 Żydów. Zamordowanych grzebano w trzech masowych grobach na terenie, który obejmował około 200 ha lasu. W celu zamaskowania zbrodni żołnierze niemieccy w miejscu zakopania zwłok sadzili młode świerki

W tym roku nasza wizyta miała charakter oficjalny – stojąc pośród wielu znamienitych gości, zostaliśmy przez organizatorów oficjalnie przywitani i wyczytani do złożenia kwiatów. Wieńce złożyli: w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki, senator RP Bogusława Orzechowska, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nasza delegacja również stanęła naprzeciwko pomnika ‘Ofiarom Niemieckich Zbrodni’ aby pokłonić się i oddać hołd wszystkim bestialsko pomordowanym.  

Zanim zaczęła się uroczystość, poproszeni przez redaktora Radia Olsztyn, mieliśmy możliwość powiedzieć kilka słów do słuchaczy. Nasze krótkie wypowiedzi zostały wklejone w całość reportażu, który znajduje się na stronie olsztyńskiej rozgłośni.

Serdeczne podziękowania składamy Pani Danucie Rzezak z kwiaciarni ‘Stokrotka’ za wsparcie naszych inicjatyw. To kolejny już raz kiedy jesteśmy bardzo pozytywnie zaskakiwani przez otwarte, biało-czerwone serce właścicielki. Wielkie ukłony.

Reprezentanci ‘Młodych Patriotów’: Alicja Gołębiewska, Dominika Szulczak, Kacper Suchowiej, Piotr Tarwacki.

‘Światło Pamięci’ wciąż płonie!

Rafał Pyra

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"

 

20200926 125707 800x600

Data: 26.09.2020

Czas realizacji: 09.00 – 14.00

Cel: pomnik Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż

Kierunek: leśna ścieżka rowerowa ‘Góry Dębowe’, Jarzynny Kierz.

W dniu dzisiejszym kierunkiem przez nas obranym były Góry Dębowe i pomnik upamiętniający Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż – Niezłomnego Bohatera pochodzącego z Zembrzusa i działającego w podziemiu niepodległościowym na tym właśnie obszarze. Pojechaliśmy tam aby jako społeczność uczniowska reprezentująca grupę ‘Młodzi Patrioci’ wspólnie oddać cześć i honor nie tylko Zacheuszowi ale również tym wszystkim żołnierzom, którzy nie złożyli broni po 1945 roku i w dalszym ciągu walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Nasza wizyta w tym miejscu to wyraz hołdu
dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej
i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Po dojechaniu na miejsce spotkaliśmy się z członkami Rodziny Zacheusza Nowowiejskiego, z którymi odśpiewaliśmy hymn, a także postawiliśmy biało czerwone znicze. Na koniec tej wizyty posililiśmy się kiełbaskami, które dzięki uprzejmości gospodarza tych lasów upiekliśmy na ognisku.  

Corocznie w tym miejscu odbywał się Rajd Gwiaździsty Zacheusza Nowowiejskiego, jednak w tym roku w związku z sytuacją Covid’ową wydarzenie to odwołano. Rajd ten stanowi tło dla upamiętniania Zacheusza - tak to przynajmniej postrzegamy. Nasze ‘Światła Pamięci’ ponownie zapłonęły pod pomnikiem ‘Jeża’ i będą corocznie w tym miejscu płonąć bez względu na to, czy rajd będzie organizowany czy nie.

Ważne jest, aby tą pamięć kultywować.

Na koniec chciałbym w imieniu swoim jak i całej grupy MP podziękować:

  1. Nadleśnictwu Przasnysz za pomoc w organizacji ogniska i zabezpieczenie terenu.
  2. Ukłony dla Rodziny Zacheusza Nowowiejskiego za słodki poczęstunek i obdarowanie nas napojami.
  3. Jesteśmy wdzięczni Paniom ze szkolnej stołówki tj. Wiolecie i Ani za przekazanie nam prowiantu.

To bardzo miłe - szacunek dla Was !

Zapraszam do zapoznania się z sylwetką Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Zacheusz_Nowowiejski

https://naszdziennik.pl/mysl/195701,jez-sie-nie-poddal.html

https://vod.tvp.pl/video/z-archiwum-ipn,jez,1366303

Młodzi Patrioci, którzy wzięli udział w tym wyjeździe: Alicja Gołębiewska, Dominika Jastrzębowska, Piotr Tarwacki, Kacper Suchowiej, Sylwester Bielasta, Dawid Zieliński, Janusz Długokęcki, Jakub Zbyczyński, Mateusz Jabłoński. Opiekunowie: Rafał Pyra, Jacek Górny.

Rafał Pyra

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"

20200918 105043 800x600

Pierwszy wyjazd rowerowy w nowym roku szkolnym jest już za nami. W piątek, 18 września, wyruszyliśmy do lasów pod Bonisławiem aby kolejny raz zapalić ‘Światło Pamięci’. Punktem docelowym był obelisk upamiętniający pierwsze ofiary ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku. Wydarzenie to, zapoczątkowane przez szkołę ZSZiO Nidzica można nazwać cyklicznym – w tym roku odbyła się trzecia odsłona Rajdu Niepodległościowego, w którym od 2 lat bierzemy czynny udział.

Wbrew temu co obwieszczały od kilku dni prognozy pogody – towarzyszyła nam piękna, słoneczna aura. Jeżeli do tego dodamy paletę barw tj. zieleń mijanych lasów i łąk, błękit nieba i złote promienie słońca, oraz ‘białe wydmy’ pobliskiej żwirowni, śmiało możemy napisać, że warunki do uprawiania turystyki rowerowej były tego dnia idealne.

Po przybyciu na miejsce, czekając na rowerzystów z Nidzicy, posprzątaliśmy teren wokół obelisku, a także ozdobiliśmy go w flagi i biało-czerwone szarfy. Gdy na miejsce dotarła grupa uczniów i ich opiekunów z ZSZiO z Panem Dyrektorem Dariuszem Wółkiewiczem na czele – uczciliśmy minutą ciszy poległych rodaków, a także odśpiewaliśmy hymn. Na koniec wspólnie ustawiliśmy znicze – symbol naszej pamięci.

Z tablicy pamiątkowej, znajdującej się na obelisku, możemy przeczytać:

‘W TYM MIEJSCU 26 SIERPNIA 1939 R POLEGLI NA POLU CHWAŁY W OBRONIE GRANIC RZECZPOSPOLITEJ

KPR. REZ. FELIKS IGNACY GRABOWSKI UR. W 1911 R. W BODZANOWIE

ST- GRANICZNY WOJCIECH WIŚNIOWSKI UR. W 1904 R. W GORLICZYNIE

BYLI PIERWSZYMI OFIARAMI NAPADU NIEMIECKIEGO NA POLSKĘ W 1939 R. ŻYCIE SWOJE ODDALI BY POLSKA MOGŁA ŻYC 26 III 1979 R.

SPOŁECZEŃSTWO BODZANOWA I BONISŁAWIA’

Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom!

Rafał Pyra

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"