Święto Pieczonego Ziemniaka- Dożynki Gminne- 20 .09. 2015 r.

XXX edycja wydarzenia- Święta Pieczonego Ziemniaka już za nami. Wszyscy wiedzą, że nazwa ma aktualnie znaczenie symboliczne i nawiązuje do tradycji produkcji ziemniaka na terenie Gminy Janowiec Kościelny.Ten wyjątkowy dzień w roku jest okazją do podziękowań rolnikom za trud pracy na roli   i zebrane płody rolne. Dożynki gminne- bo taką formę ma to Święto- to również okazja do promowania Gminy, prezentacji dorobku rolników, przedsiębiorców, tradycji i bogactwa kulturowego. Zaszczytną rolę tegorocznych Starostów Dożynek pełnili: PaniAgnieszka Podowska i Pan Witold Stryjewski.

Przygotowanie imprezy to wielki trud mieszkańców poszczególnych sołectw, które swój dorobek ukazują na stoiskach, a tradycje „wplecione” są w wieniec dożynkowy.

W tym roku stoiska prezentowały następujące sołectwa: Janowiec Kościelny, Połcie Stare, Szczepkowo Borowe, Gwoździe, Nowa Wieś Dmochy, Pokrzywnica Wielka, Smolany-Żardawy, Nowa Wieś Wielka, Połcie Młode, Kuce

a wieńce dożynkowe : Bielawy, Borowe, Janowiec Kościelny, Kuce, Nowa Wieś Dmochy, Nowa Wieś Wielka, Połcie Młode, Połcie Stare, Smolany, Zaborowo, Szczepkowo-Zalesie.

Wszystkie wymienione sołectwa ubiegały się o zaszczytne tytuły  „ Najpiękniejsze stoisko ” i „ Najpiękniejszy wieniec” , w ramach ogłoszonych konkursów.

Po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez ks. dr Włodzimierza Piątka-Redaktora Naczelnego Gościa Niedzielnego Edycji Płockiej w asyście Proboszcza ks. Jacka Lubińskiego, uroczystego otwarcia Święta Pieczonego Ziemniaka dokonała Pani Wójt-Bożena Grochala, która skierowała podziękowania i słowa uznania dla rolników za trud pracy na roli. Dokonano licznych odznaczeń i wyróżnień ( lista w załączniku )

Tematem wiodącym Święta Pieczonego Ziemniaka była ekologia. Ta cześć bloku tematycznego przyjęła formę Pikniku Ekologicznego, podczas którego przekonywano o konieczności ochrony środowiska.

„Halo, halo tu Ziemia - kształtowanie postaw ekologicznych na terenie Gminy Janowiec Kościelny” to tytuł projektu, który był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie .

Edukowanie i propagowanie wśród mieszkańców i przybyłych gości zachowań proekologicznych było głównym celem tego projektu. (więcej o Pikniku w załączniku).

Była też dobra muzyka i zabawa- niestety w strugach deszczu.

Wszyscy z dużym poświęceniem starali się aby Święto Pieczonego Ziemniaka przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Mimo niesprzyjającej pogody była to dawka pozytywnej energii, którą Nasi Mieszkańcy witali i gościli wszystkich przybyłych na Święto Pieczonego Ziemniaka.

Zapraszamy do obejrzenia załączonych zdjęć.

Nagrody, wyróżnienia, listy gratulacyjne

 

PIKNIK EKOLOGICZNY

indeks

„Halo, halo tu Ziemia - kształtowanie postaw ekologicznych na terenie Gminy Janowiec Kościelny” to tytuł projektu, który był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie .

Podczas Pikniku przekonywano o konieczności ochrony środowiska. Publiczność była czynnym uczestnikiem tego Pikniku. Było wiele atrakcji, konkursów i dużo nagród dla publiczności.

Na stoiskach sołeckich prezentowano hasła ekologiczne, a odwiedzających częstowano potrawami i ziołowymi nalewkami.

Stoisko ekologiczne przygotowała też Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Przeprowadzono tam również konkurs dla przedszkolaków i dzieci starszych. Oto konkurencje:

Konkurs dla całej Rodzinki : Przygotowano dwa stanowiska ze sztalugami, gdzie mama, tata i ich dzieci malowały obrazy, oczywiście o treści ekologicznej. Zadaniem było ukazanie jak najwięcej wskazówek w jaki sposób można chronić środowisko lub też wyrażające zdecydowane NIE dla zachowań szkodzących środowisku. Była to niesamowita frajda dla rodzin, które wywiązały się z zadania znakomicie.

Pokaz mody ekologicznej.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym zaprezentowali się w niezwykle ekologicznej odsłonie, co widać na zdjęciach

Po zejściu ze sceny uczestnicy przeszli paradnie po terenie organizowanej imprezy.

Przedstawienie teatralne „ Wilk i zając ”-przepiękna scenografia : las, zieleń, natura i przesłanie, które nawiązywało do konieczności życia w zgodzie i harmonii z naturą.

Zabawa językowa „ Połamanie języka”, w której uczestnicy mieli za zadanie odczytanie tekstu, w którym występował element zagrożenia dla środowiska. Trudność polegała na wyjątkowym splocie słów, z których należało wskazać jakie zagrożenia mogą wystąpić i jak im zapobiegać.

Konferansjerzy prowadzili krótką rozmowę z biorącym udział w konkursie- np. o pożarze-jakie są przyczyny, co staje się gdy płonie las itd.

Konkurs plastyczny „ Hasło ekologiczne”- na scenie prezentowano hasła ekologiczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym. Pomysłowość w technice wykonania prac była niezwykle imponująca. Do przekazania treści ekologicznej uczniowie wykorzystali bowiem przeróżne odpady jak np. kapsle, plastikowe nakrętki.

„ Porozmawiajmy o środowisku”- konkurs dla przedszkolaków i dzieci starszych- konferansjerzy prowadzili ciekawe rozmowy na temat ekologii, dzieci odgadywały z odczytywanych wierszyków treść ekologiczną.

„ Wywiady z publicznością”- konferansjerzy prowadzili wśród publiczności mini wywiady, podczas których rozmówcy ( w różnym wieku ) udzielali cennych wskazówek jak w codziennym życiu postępować aby sprzyjać środowisku. Rozmówców nagradzano krzewami z prośbą aby zasadzić je w ogródku, na działce czy przy swej posesji – będzie ładniej, pozostanie też pamiątka z Pikniku.

Dla najmłodszych wręczano gadżety.

Efektem rozmów były ciekawe propozycje działań, które można wprowadzić w życie w każdym gospodarstwie domowym. Oto rady:

1)Segreguj domowe odpady i dostarczaj je do odzysku ( recykling)

2) Zamiast jednorazowych reklamówek używaj ekologicznych toreb wielokrotnego użytku

3) Zbuduj kompostownik, w pojemniku będzie mniej śmieci, a Ty zyskasz ekologiczny nawóz i zbierzesz lepsze plony ze swojej działki.

4) Eternit to szkodliwy dla zdrowia azbest. Jeżeli chcesz go usunąć z dachu swojej posesji czy z budynku obory zgłoś się do swojej Gminy. Takie działania są dofinansowywane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

5) Sprawdź czy w Twoim domu nie ma przecieków wody. Może wystarczy wymienić uszczelkę.

6) Upewnij się czy pralka jest wypełniona i nastaw program pranie ekonomiczne. Zaoszczędzisz prąd i wodę.

7) W czajniku nie grzej wody więcej niż potrzebujesz. Zaoszczędzisz prąd

8) Wychodząc z pokoju wyłączaj światło. Nie pozostawiaj urządzeń elektrycznych na tzw „ czuwaniu”. Zaoszczędzisz prąd.

9) Uszczelnij okna i drzwi. Wyeliminujesz wypływ ciepłego powietrza i w ten sposób zaoszczędzisz np. prąd czy opał.

10) Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne

11) Gdy tylko jest to możliwe zamień samochód na rower. Nie będziesz zanieczyszczał środowiska spalinami, a Twoje zdrowie i kondycja fizyczna na tym wiele zyska.

12) Zbieraj makulaturę – z niej produkuje się chusteczki higieniczne, papier toaletowy. Musisz pamiętać, że jedna tona zebranej makulatury chroni przed wycięciem aż siedmiu średniej wielkości drzew!