20200918 105043 800x600

Pierwszy wyjazd rowerowy w nowym roku szkolnym jest już za nami. W piątek, 18 września, wyruszyliśmy do lasów pod Bonisławiem aby kolejny raz zapalić ‘Światło Pamięci’. Punktem docelowym był obelisk upamiętniający pierwsze ofiary ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku. Wydarzenie to, zapoczątkowane przez szkołę ZSZiO Nidzica można nazwać cyklicznym – w tym roku odbyła się trzecia odsłona Rajdu Niepodległościowego, w którym od 2 lat bierzemy czynny udział.

Wbrew temu co obwieszczały od kilku dni prognozy pogody – towarzyszyła nam piękna, słoneczna aura. Jeżeli do tego dodamy paletę barw tj. zieleń mijanych lasów i łąk, błękit nieba i złote promienie słońca, oraz ‘białe wydmy’ pobliskiej żwirowni, śmiało możemy napisać, że warunki do uprawiania turystyki rowerowej były tego dnia idealne.

Po przybyciu na miejsce, czekając na rowerzystów z Nidzicy, posprzątaliśmy teren wokół obelisku, a także ozdobiliśmy go w flagi i biało-czerwone szarfy. Gdy na miejsce dotarła grupa uczniów i ich opiekunów z ZSZiO z Panem Dyrektorem Dariuszem Wółkiewiczem na czele – uczciliśmy minutą ciszy poległych rodaków, a także odśpiewaliśmy hymn. Na koniec wspólnie ustawiliśmy znicze – symbol naszej pamięci.

Z tablicy pamiątkowej, znajdującej się na obelisku, możemy przeczytać:

‘W TYM MIEJSCU 26 SIERPNIA 1939 R POLEGLI NA POLU CHWAŁY W OBRONIE GRANIC RZECZPOSPOLITEJ

KPR. REZ. FELIKS IGNACY GRABOWSKI UR. W 1911 R. W BODZANOWIE

ST- GRANICZNY WOJCIECH WIŚNIOWSKI UR. W 1904 R. W GORLICZYNIE

BYLI PIERWSZYMI OFIARAMI NAPADU NIEMIECKIEGO NA POLSKĘ W 1939 R. ŻYCIE SWOJE ODDALI BY POLSKA MOGŁA ŻYC 26 III 1979 R.

SPOŁECZEŃSTWO BODZANOWA I BONISŁAWIA’

Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom!

Rafał Pyra

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"