IMG 4636 800x533

Czytaj informację o wykonywaniu zdjęć

XVIII SEMINARIUM HISTORYCZNE

Dla naszej Gminy bardzo ważna jest historia, tradycja i pobożańska tożsamość.

Każde seminarium związane jest z historią i tradycją naszego regionu oraz z przypomnieniem zapomnianych wydarzeń, osób i miejsc.

XVIII  Seminarium odbyło się w Ośrodku Szkoleniowo-Konferencyjnym w Waśniewie-Gwoździach, którego właścicielem jest Pan Sławomir Wojda.

Wszystkich zebranych gości przywitała Pani Marzena Borkowska – Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym. Wśród zaproszonych gości w Seminarium udział wzięli m.in.:  Dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji w Urzędzie Marszałkowskim  - Pan Ryszard Cecot,  Doradca Wojewody - Pan Marcin Paliński,  Pan Profesor Ryszard Juszkiewicza z małżonką, Pani Barbara Krajewska-poetka ludowa, Pan Andrzej Mateusz Kamiński-pasjonat historii.

Przywitano również: przedstawicieli organów samorządowych - Przewodniczącego Rady Gminy Janowiec Kościelny Pana Zbigniewa Ambrozińskiego, Wójta Gminy-Panią Bożenę Grochala oraz radnych gminy i powiatu, byłych i obecnych dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji i zakładów pracy, media oraz ogólnie wszystkich sympatyków ziemi pobożańskiej.

Oficjalnego otwarcia XVIII Seminarium Historycznego dokonała Pani Bożena Grochala –Wójt Gminy, która po przemowie, wręczyła pamiątkowe tabliczki z okazji Jubileuszu Dziewięćdziesięciolecia Urodzin Pani Barbarze Krajewskiej oraz Profesorowi Ryszardowi Juszkiewicz.

Po uroczystym przywitaniu rozpoczęły się wykłady. Jako pierwsza wystąpiła Pani Hanna Cierkowska nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Działdowie, która przygotowała wykład pt. „Niepodległą idziemy w przyszłość”.

Kolejny wykład wygłosiła Pani Teresa Antczak – Wiceprezes Stowarzyszenia Mediatorów Polskich - „Rodzina, dom fundamentem Ojczyzny”.

Kolejny wykład przedstawił nam Pan dr Janusz Zawadziński z Warszawy, z zawodu  lekarz anestezjolog, pasjonat historii. Wykład pt. „Szkoła Poboża w świetle Polskiej Deklaracji o podziwie i Przyjaźni Stanów Zjednoczonych” był interesujący , Wśród uczestników na pewno wyzwoliła się ciekawość i chęć odkrycia czy i kto z rodziny podpisał się wówczas na deklaracji.

Ostatni wykład pt. „Rządy Jagiellonów w Polsce – Najważniejsi Władcy Polski”. przedstawiony został przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym.

Głos zabrała także Pani Beata Jóźwiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie – Grabowie, która przestawił nam prezentację na temat Architektury Sakralnej Poboża tzn. przydrożnych figurek, krzyży znajdujących się w miejscowościach Gminy Janowiec Kościelny. Następnie Pan Andrzej Mateusz Kamiński przestawił  krótką historie swojej rodziny, która miała korzenie właśnie na naszej pobożańskiej ziemi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i zapraszamy już na kolejne seminarium, które odbędzie się za rok.

 

VII FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ

24.06.2018 r. w Kościele w Janowcu kościelnym odbył się VII Festiwal Piosenki Religijnej organizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym oraz Parafię pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym. Festiwal to muzyczna forma promocji Powiatu Nidzickiego w tym Gminy Janowiec Kościelny. Od pierwszej edycji motto Festiwalu brzmi „ Do Ciebie te słowa i nuty ślę”. W tym roku mięliśmy zaszczyt gościć talenty wokalne m.in. ze Szczytna, Działdowa, Nidzicy, Kozłowa, Świętajna, Janowca Kościelnego, Kolonii, Rozdroża. Poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki, dlatego jury miało nie lada wyzwanie, by wyłonić zwycięzców.

Jury w składzie:

- Ks. Kan. Tomasz Opaliński,

- Bogusława Szpandowska,

- Tadeusz Miller,

- Michał Gogolewski

Postanowiło przyznać następujące miejsca:

W kategorii indywidualnej:

I miejsce – Maciej Golian.

II miejsce –Hanna Rydzewska.

III miejsce – Weronika Pietkiewicz.

Wyróżnienie dla Małgorzaty Kozickiej.

W kategorii zespołowej:

I miejsce –  SursumCorda,

II miejsce – Janowieckie Iskierki,

III miejsce – Chór przy Parafii Św. Jadwigi Królowej w Rozdrożu, Fundacja  EXITIBUS

Festiwal to prawdziwa uczta duchowa, dlatego też organizatorzy zapraszają wszystkich za rok na kolejną edycję.

SOK