IMG 0833 600x400

"W POSZUKIWANIU ZIMY”

Pierwszy dzień ferii  miał przebiegać pod hasłem „W poszukiwaniu zimy”, a my wcale nie musieliśmy jej szukać. Układając plan zimowego wypoczynku  w Samorządowym Ośrodku Kultury nie sadziliśmy, że zima tak pozytywnie nas zaskoczy.

Zima to czas białego szaleństwa i tak 22 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe z Samorządowym Ośrodkiem Kultury, czas wypoczynku dla dzieci. W związku z tym, iż śniegu było pod dostatkiem szybko wyruszyliśmy w plener i udaliśmy się na stadion gminny w Kucach, gdzie rozpaliliśmy ognisko, przy którym dzieci piekły kiełbaski. Kolejnym punktem spotkania była gra w podchody. Po kilkugodzinnych zabawach w cudownej mroźnej atmosferze wróciliśmy do SOK,  gdzie dzieci mogły rozgrzać się przy filiżance gorącej herbaty.

  

 

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

 23.01. 2018 w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć własnoręcznie przygotowali masę solną, a następnie wykonali piękne figurki i podkładki pod kubeczki, które pomalowali farbami oraz ozdobili brokatem i cekinami. Zajęcia plastyczne wyzwalają kreatywność, a także pomagają naszym dzieciom otworzyć się na relacje z rówieśnikami. W dzisiejszych czasach – w których nasze dzieci za wiele uwagi poświęcają rozrywkom takim jak gry komputerowe, smartfony i telewizja warto w sposób szczególny zadbać o ich rozwój.

  

 

WYJAZD NA BASEN

Tradycją SOK jest wyjazd na basen dzieci i młodzieży w ramach wypoczynku zimowego, dlatego też 24.01.2018 r. Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym zorganizował wycieczkę na basen do Mławy.  Celem było  zaprezentowanie uczestnikom alternatywnej a zarazem aktywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież, czyli wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze.  Mogliśmy korzystać z wielu wodnych atrakcji: basenu, jacuzzi, biczy wodnych oraz zjeżdżalni.  Wszyscy spędzili ten czas z uśmiechem na twarzy i z wielką radością.  Ruch w wodzie wpływa doskonale nie tylko na ciało, lecz także na umysł. Oprócz oczywistego efektu, jakim jest wszechstronny i bardzo przydatny rozwój fizyczny, uprawianie sportu hartuje dziecięcego ducha. Ruch to zdrowie, pamiętajmy o tym każdego dnia.

  

 

ZAJĘCIA TANECZNE

 

 

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE.

Karnawał to cudowna tradycja przepełniona muzyką, tańcem i zabawą. 29.01.2018 r.  w Samorządowym Ośrodku Kultury odbył się bal karnawałowy.

Przy dźwiękach skocznej muzyki, granej na żywo przez ucznia Gimnazjum w Janowcu Kościelnym Radosława Szulc, i utworach znanych wykonawców, dzieci mogły wykazac się swoim tanecznym talentem. Uczestnicy balu nie mogli się nudzić, chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach prowadzonych przez animatora SOK.  W zwiazku z tym, iż taniec i wspólne zabawy wyczerpują siły, podczas krótkiej przerwy tancerze mogli odpocząć przy stole, na którym znajdował się słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników SOK.

Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porywała wszystkich do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem imprezy.

Dziękujemy dzieciom za przybycie w pięknych karnawałowych strojach. Kolejny bal już za rok.

SOK

  

 

WYJAZD DO MULTIKINA NA BAJKĘ „FERNANDO”

W dniu 31 stycznia, w ramach wypoczynku zimowego, dzieci z naszej gminy wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Multikina na film animowany pt. „Fernando”. Uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie seansu.

 Tym razem obejrzenie filmu miało być nie tylko rozrywką, ale również pretekstem do głębszych refleksji na temat jakości naszego życia oraz relacji rodzinnych.  Uczestników bardzo zainteresowała historia byczka o imieniu Fernando. Relacje między synem a rodzicami porównywali z własnymi doświadczeniami.

„Fernando” to również odważny głos w globalnym konflikcie, w którym chodzi o prawo do bycia sobą niezależnie od przypisanych ról społecznych. W filmie nie ukrywa się, że walka o samostanowienie nie jest łatwa, że naciski, by poddać się albo żeby reagować gwałtownie na jawne przejawy dyskryminacji, są czasami trudne do wytrzymania. Nie należy się jednak poddawać i nie można tracić nadziei.

 

 

III ŚWIĘTO BABCINEGO PAMPUCHA

Każda Babcia i każdy Dziadek zasługują na swoje święto – wiemy to nie od dziś. Święto Babcinego Pampucha na stałe wpisało się w kalendarz imprez Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym.

01.02.2018r. po raz trzeci odbyło się spotkanie Seniorów z Klubu Niezapominajka z okazji tego święta. Seniorki przygotowały pyszne chrusty, paczki i inne słodkie wypieki, które trafiły na stół jury składającego się z najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

W tym roku komisja oceniająca, wybrała zwycięzców spośród 5 zgłoszonych wypieków.
I miejsce zajęła – Pani Maria Gesek

II miejsce zajęła – Pani Alfreda Pobrycka

III miejsce zajęła – Nina Rudzińska 

Wyróżnione zostały : Pani Stanisława Kolankowska oraz Pani Krystyna Duchna.

Oprócz części konkursowej, uczestnicy mogli podziwiać występy taneczne i wokalne  dzieci z Janowieckiego Teatru Tańca oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Waśniewie – Grabowie.

Spotkanie miało na celu integrację Seniorów z młodszym pokoleniem naszej gminy.