DSC 0296 800x533

15 lipca 2017 r. w Jabłonowie-Maćkowiętach odbył się I Rodzinny Piknik Ekologiczny, w którym wzięli udział mieszkańcy sołectwa Jabłonowo, na czele z sołtysem Panem Przemysławem Moranko. Hasło przewodnie pikniku brzmiało "Okaż kulturę i chroń naturę", a jego głównym celem było edukowanie i propagowanie wśród mieszkańców – a zwłaszcza wśród dzieci – proekologicznych zachowań. W programie przewidziane były liczne gry i zabawy ekologiczne z nagrodami dla najmłodszych. Piknik rozpoczął się od ekologicznej lekcji, dzięki której dzieci przypomiały i utrwaliły informacje dotyczące segregacji odpadów, recyklingu i innych ekologicznych zachowań. Następnie dzieci przystąpiły do namalowania plakatów nawiązujących do hasła piniku, a także sprawdziły swoją wiedzę w eko-quizie. Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie brali również udział w przygotowanych zabawach ruchowo-tanecznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia oraz malowanie twarzy. Zwieńczeniem imprezy był wspólny grill i zabawa taneczna z zespołem CantaBand.

Impreza miała na celu kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców sołectwa oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko w którym żyjemy. Spełniła także funkcję integracyjną.

Zadanie pn. „EKO-PRZYGODA” zostało zrealizowane w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, pozyskanego przez Gminę Janowiec Kościelny na wniosek sołectwa Jabłonowo oraz środkom pozyskanym od Sponsorów.

Joanna Krajewska