20171212 100822 800x600

W dniu 12.12.2017r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, którego inicjatorami byli uczestnicy warsztatów rozwijających kapitał społeczny „Metodą Pomosty”. Uczestnicy otrzymali grant finansowy w wysokości 2 5000 zł w ramach mini-projektu. Uczestników pięknego spotkania w świątecznej atmosferze przywitała Pani Marzena Ewa Radzymińska Kierownik GOPS, która w swojej wypowiedzi podkreśliła, iż święta Bożego Narodzenia to okres, który jest jednym z najpiękniejszych w roku. Zorganizowane spotkanie to możliwość budowania więzi międzypokoleniowych. Jej marzeniem jest to, aby corocznie spotykać się w takim kręgu, aby tworzyć wspólny most osób młodych i osób starszych. Takie przedsięwzięcia to doskonałe przypomnienie i zaprezentowanie technik tworzenia rozmaitych ozdób, w tym tych najstarszych  i najbliższych tradycji świątecznych oraz na nowo ożywienie zwyczajów oraz techniki tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych, które niegdyś zdobiły nasze choinki i domy naszych dziadków.

W pięknym spotkaniu udział wzięły dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym z wychowawcą Panią Anną Szczepkowską, seniorzy z Klubu Seniora „Niezapominajka”,  zaproszeni goście – Pani Bożena Grochala Wójt Gminy Janowiec Kościelny, Pan Stanisław Kazimierski Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz uczestnicy warsztatów „Metodą Pomosty”.

Uczestnicy własnoręcznie wykonywali ozdoby choinkowe, karty świąteczne, różnego rodzaju aniołki, bombki, mikołaje oraz stroiki. Ozdoby choinkowe, karty świąteczne cieszyły oczy swą różnorodnością kształtów i rozmiarów. Prace były wykonane różnymi technikami. Warsztaty były przeplatane rozmaitymi anegdotami i opowieściami w wykonaniu seniorów z Klubu Seniora „Niezapominajka” przy pięknym śpiewie kolęd i pastorałek. Warsztaty miały być zachętą do bezpośredniego przekazu międzypokoleniowego tradycji wykonywania ozdób choinkowych. W/w przedsięwzięcie to alternatywna forma twórczego spędzania wolnego czasu dla społeczności lokalnej, która jest znakomitą lekcją dawnej obyczajowości. Przekazywane wartości będą mieć nieoceniony wpływ na rozwój tożsamości lokalnej naszej małej Ojczyzny oraz na kształtujący się światopogląd dzieci.

Wykonane ozdoby zostaną przekazane osobom samotnym i chorym. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał świąteczny upominek.   

          Marzena Radzymińska

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej