IMG 0927 800x533

Szkoła Podstawowa w Waśniewie-Grabowie im. Zawiszy Czarnego współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego. W ubiegłym roku szkolnym dowództwo wraz z  pocztem sztandarowym byli uczestnikami uroczystości posadzenia dębu katyńskiego w Szczepkowie-Borowym. Dyrektor szkoły Beata Jóźwiak uczestniczyła 12 lipca 2019 roku w uroczystościach z okazji 25 - lecia powstania 15 GBZ.

Uczniowie klas starszych 26 września 2019 r.  podczas wizyty w jednostce poznali tradycje i historię brygady oraz postać wspólnego patrona jakim jest Zawisza Czarny. Pięknie wprowadziła nas w temat tradycji Pani kustosz Anna Prokopczuk. Ważnym wydarzeniem dla uczniów był pokaz wozów bojowych -wśród nich transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty oraz karabiny, motocykle i quad terenowy. Wszyscy uczniowie poznali budowę granatów i wykonali po kilka rzutów na odległość. W pamięci wszystkich uczestników pozostanie strzelanie z karabinu amunicją treningową. Na koniec wizyty w jednostce z uczniami spotkał się dowódca batalionu dowodzenia płk Wojciech Łączyński- pochodzący z Gminy Janowiec Kościelny. Pan Pułkownik zaprosił nas na najbliższe manewry jednostki na poligonie wojskowym w Orzyszu.

Podczas pobytu w Giżycku uczniowie korzystając z pięknej pogody odbyli także  rejs statkiem po jeziorze Niegocin, zobaczyli most obrotowy, zwiedzili twierdzę Boyen, byli w kościele garnizonowym, oddali tam cześć żołnierzom poległym na misjach oraz wykazali się dużą sprawnością fizyczną, pokonując trasy w parku linowym-jak przystoi na przyszłych żołnierzy.

Wycieczka  i wizyta w jednostce wojskowej w Giżycku wpisuje się działania wychowawcze naszej szkoły i jest jednym z elementów krzewienia patriotyzmu w czasie pokoju.

Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w Daniach Otwartych Koszar, za miłe przyjęcie oraz opiekę od początku naszej wizyty do samego wyjazdu dowództwu, żołnierzom oraz pracownikom  15 GBZ.

Wiesław Kacner

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"