GR 1 1

W dniach 18-24 września 2019 roku w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Szacunek dla naszego dziedzictwa”, troje nauczycieli naszej szkoły ( koordynator p. Piotr Szczepkowski, i nauczyciele historii- p. Sylwia Szczepkowska i p. Zbigniew Czechowski) wzięło udział w wizycie roboczej, którą zorganizowała szkoła z Grecji. Spotkanie było poświęcone podsumowaniu dotychczasowych działań projektowych i zaplanowaniu kolejnych. Dotychczas w ramach realizacji projektu odbyły się dwa spotkania wyjazdowe uczniów w Grecji i w Polsce a także dwie wizyty robocze nauczycieli w Hiszpanii i Grecji. Przed nami jeszcze dwa wyjazdy z udziałem uczniów do Portugalii i Hiszpanii w lutym i marcu 2020 roku.

      Wszystkie działania projektowe zaprezentowane są na międzynarodowej stronie projektu https://anodtoourheritage.wixsite.com/website . Jest to na przykład słownik wyrazów i zwrotów utworzony w sześciu językach: angielskim, hiszpańskim, baskijskim, portugalskim, polskim i greckim ( z możliwością odsłuchu), prezentacje o krajach projektowych ich symbolach narodowych, kuchni, zdjęcia i filmy powstałe w pierwszym roku projektu. W bieżącym roku zaplanowaliśmy m.in. utworzenie komiksu z mitami i legendami z naszych regionów, wspólne nagranie piosenki projektowej w 5 językach, utworzenie mapy interaktywnej z zaznaczonymi miejscami ważnymi dla naszej historii i tradycji.

     W czasie ostatniego spotkania w Grecji nauczyciele odbyli również szkolenia z zakresu wykorzystania technologii IT. Poznali programy, które pozwolą uatrakcyjnić zarówno działania projektowe jak i zajęcia lekcyjne w naszej placówce. Są to m.in. https://quizlet.com/, https://kahoot.com/

             https://www.storyboardthat.com/, http://www.toondoo.com/

https://www.qrstuff.com/,https://www.genial.ly/

       Wizyta robocza była również okazją do poznania dziedzictwa kulturowego tego kraju. Piękno antycznej Grecji mogliśmy zobaczyć w czasie wizyty w Delfach. W jednym z najbardziej malowniczych obszarów państwa, pod górą Parnas znajdują się ślady po najważniejszym antycznym miejscu kultu w starożytnej Grecji - świątyni Apollona. Dziedzictwo religijne mieliśmy okazje poznać w trakcie wizyty w greckich Meteorach. W tym miejscu na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). Obecnie tylko 6 jest zamieszkałych przez mnichów i dostępnych dla zwiedzających. Oba te miejsca znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Dziękujemy greckiej szkole za zorganizowanie wizyty, serdeczne przyjęcie i pokazanie nam dziedzictwa kulturowego tej części Grecji.

Koordynator projektu-Piotr Szczepkowski

 

Publikacja powyższych zdjęć ma na celu informowanie o działalności kulturalnej organizowanej przez Gminę Janowiec Kościelny / Wójta Gminy Janowiec Kościelny. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przetwarzaniu danych osobowych prosimy skorzystać z tego linku"