IMG 8222 800x533

 W Samorządowym Ośrodku Kultury dużo się działo!

Zajęcia kulinarno - artystyczne, taneczne, wokalne, kino, basen, bal karnawałowy, konkurs plastyczny, ferie z książką  oraz Święto Babcinego Pampucha   – to   propozycje na ferie zimowe 2019 jakie przygotował dla dzieci, młodzieży i dorosłych Samorządowy Ośrodek Kultury.

ROZPOCZĘCIE FERII

Pierwszy dzień ferii rozpoczęliśmy 21.01.2019 r. Był to czas spędzony bardzo aktywnie na świeżym powietrzu. Na stadionie gminnym w Kucach uczestnicy mogli wziąć udział w  zabawach integracyjnych i ruchowych. Dzieci ułożyły tor przeszkód z rzeczy znalezionych na terenie stadionu, który musiały pokonać. Następnie, zagrały w grę zespołową „zbijak”. Nie zabrakło oczywiście ogniska z kiełbaskami i gorącej herbaty. To było bardzo udane rozpoczęcie ferii, tym bardziej, że pogoda dopisała.

 

 KOLOROWE KANAPECZKI

Kolejny dzień wypoczynku zimowego, przebiegł w „pysznej” i zdrowej atmosferze, ponieważ na uczestników czekały produkty do wykonania kolorowych, artystycznych kanapeczek. Spotkanie to miało na celu, pokazanie  że można jeść smacznie i zdrowo.

Zabawy kulinarne to świetna okazja do ćwiczenia dziecięcych zmysłów. Poruszając tematykę kulinarną, chcieliśmy zwrócić dzieciom uwagę na zasady zdrowego żywienia i higienę związaną z przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Własnoręcznie przygotowane kanapeczki smakowały najlepiej.

 

 BASEN

„ W zdrowym ciele, zdrowy duch”

 Zjeżdżalnia, jaccusi i basen - to atrakcje z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na krytą pływalnię do Chorzel w dniu 23.01.2019r.

Celem wyjazdu, było propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

 

  ZAJĘCIA TANECZNE

Kolejną propozycją zajęć podczas ferii, były zajęcia taneczne, które odbyły się w dniu 24.01.2019r.

 Głównym celem zajęć było, poznawanie nowych elementów i figur tanecznych, doskonalenie techniki tańca, rozwijanie kreatywności, kształtowanie plastyki ruchu, umiejętności improwizacji, poszerzanie możliwości ruchowych oraz świadomości ciała . Poza tym na zajęciach była świetna zabawa oraz integracja zespołowa.

Podsumowując: to był wspaniały, wartościowy czas spędzony razem!

 

BAL KARNAWAŁOWY

Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy hucznie pożegnali Karnawał 2018.

W piątkowe popołudnie w dniu 25 stycznia 2019 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Dla niektórych jest to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Księżniczki, towarzyszące im wróżki, aniołki oraz inne postacie z bajek świetnie bawiły się przy tanecznych rytmach, które zapewnił uczestnikom Radosław Szulc. Przybyłe dzieci szybko dały się wciągnąć w zabawę, udało się również zachęcić do aktywności rodziców. We wszystkich przeprowadzanych zabawach dzieci wykazywały się dużą kreatywnością i pomysłowością. Nie zabrakło konkursów, za które każdy uczestnik otrzymał nagrodę.
Było bardzo kolorowo i zabawnie, a gdy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową.

 

ŚWIĘTO BABCINEGO PAMPUCHA

Pyszne jedzenie, wspólnie spędzony czas i mnóstwo dobrego humoru – tego nie zabrakło podczas corocznego IV Święta Babcinego Pampucha.

W Samorządowym Ośrodku Kultury uczestnicy Klubu Seniora „Niezapominajka” kolejny już raz udowodnili, że potrafią doskonale się bawić.

Tradycja świętowania sięga 2015 roku, żeby uczcić Dzień Babci i Dziadka. Od tego czasu wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez Samorządowego Ośrodka Kultury. Nieodłącznym elementem Święta Babcinego Pampucha jest konkurs na najsmaczniejszy i najpiękniejszy wypiek karnawałowy. Jury składające się z najmłodszych mieszkańców gminy  oceniało pączki, faworki, rogaliki i inne wypieki. Zadanie nie było łatwe, bo zwycięzców trzeba było wyłonić spośród 5 zgłoszonych przysmaków.

Pięknie prezentujące się wypieki trzeba było spróbować i sprawiedliwie ocenić. W wypiekach jury szukało swoich ulubionych smaków. W trakcie spotkania, które ma charakter integracyjny oraz międzypokoleniowy, odbył się wspólny taniec babć z dziećmi.

Podczas wspólnego świętowania wszyscy mogli miło spędzić czas  przy wspólnym stole, na którym gościły  konkursowe pyszności.

Komisja oceniająca, wybrała następujących zwycięzców:

I miejsce – Alfreda Pobrycka

II miejsce – Marianna Szemplińska

III miejsce – Maria Gesk

Wyróżnienia:  Teresa Milewska, Janina Rudzińska

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy oczywiście za rok!

 

KINO

29 stycznia Samorządowy Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd do Multikina w Olsztynie na bajkę „ Asterix i Obelix – tajemnica magicznego wywaru”. Jest to opowieść o dwóch mężnych Galach, chcących jak zwykle, nieść pomoc.

Po pechowym upadku z drzewa, podczas zbiorów jemioły, druid Panoramix postanawia przejść na emeryturę. Wcześniej jednak musi zadbać o bezpieczeństwo wioski i znaleźć dla siebie godnego następcę. W towarzystwie Asteriksa i Obeliksa wyrusza więc w świat, w poszukiwaniu młodego utalentowanego druida, któremu mógłby powierzyć tajemnicę magicznego wywaru. Tymczasem o problemach Galów dowiadują się ich najwięksi wrogowie. Dowodzeni przez Juliusza Cezara i złego druida Sulfuriksa, Rzymianie wymyślają intrygę, która pozwoli im zdobyć przepis na eliksir siły. Tak rozpoczyna się wielka, zaczarowana przygoda – prawdziwy kocioł śmiechu i zaskakujących zdarzeń!

Obejrzana bajka dała uczestnikom wyjazdu wiele ciekawych doznań i dużej dawki  humoru. Wartkie tempo akcji nie pozwalało im się nudzić. Po zakończonym seansie, wszyscy udali się do McDonalda, gdzie mogli posilić się ulubionymi przysmakami.

 

WARSZTATY WOKALNE

 Śpiew to przedłużenie mowy oraz fonacja. Muzyka to emocje, wyrażanie uczuć oraz kreacja wokalna i aktorska. Podstawą śpiewu jest wyrażanie siebie.

30 stycznia 2019 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury, w ramach ferii zimowych odbyły się warsztaty wokalne prowadzone przez instruktor śpiewu Panią Bogusławę Szpandowską.

Warsztaty wokalne dedykowane były dla osób początkujących oraz średnio zaawansowanych, podczas których, uczestnicy mogli zagłębić podstawy oddechu, prawidłowego wydobycia dźwięku oraz czystości głosu. Na zajęciach zagłębili tajniki śpiewu rozrywkowego. Oprócz tego zostały zastosowane zabawy i gry teatralno – wokalne, które wyzwalają mnóstwo pozytywnej energii, otwierają i świetnie integrują grupę.

Praca nad emisją głosu, pozwoliła odkryć w uczestnikach swojego unikatowego brzmienia, wyrobienie swobody w używaniu własnego głosu i osiągnięcie czystości dźwięku.


EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY

Ostatni dzień ferii z Samorządowym Ośrodkiem Kultury, przebiegł pod hasłem Ekologia. 31 stycznia 2019 roku odbył się Ekologiczny Konkurs Plastyczny. Konkurs polegał na wykonaniu projektu PLAKATU promującego ochronę drzew przed nieuzasadnioną wycinką, szacunek do drzew jako cennego elementu przyrody i krajobrazu, niezbędnego dla funkcjonowania żywych organizmów. Przeznaczony był dla dzieci z gminy Janowiec Kościelny. Jego celem, była aktywizacja dzieci w działania związane z edukacją ekologiczną, kształtowanie postaw związanych z dbałością o środowisko naturalne, rozwijanie kreatywności, zainteresowań, wrażliwości i wyobraźni artystycznej dzieci,  integracja i kształtowanie postaw współzawodnictwa oraz budowanie i wzmacnianie wiary w siebie i we własne możliwości.

Dzieci  malowały, rysowały, wyklejały, używając materiałów ekologicznych, co było dla nich sporym wyzwaniem. Wymagało to skupienia, koordynacji ruchowej, przestrzennego myślenia i oczywiście wyobraźni, której naszym młodym artystom nigdy nie brakuje.

Zwycięzcami zostali :

I miejsce – Aleksandra Sadowska oraz Oliwia Sadowska

II miejsce – Nadia Chmielewska oraz Anna Maria Szczepkowska

III miejsce – Cyprian Głowacki

Wyróżnienia : Olga Łagocka, Weronika Wacikowska, Maksymilian Murzynowski, Dominik Murzynowski, Julia Mróz

 


Tegoroczne ferie w Samorządowym Ośrodku Kultury z pewnością były bardzo bogate w artystyczne doznania.

 

SOK