Już po raz trzeci sołectwo Bielawy reprezentowało Gminę Janowiec Kościelny podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się 18 września 2016 roku w Olsztynku.
Teren Parku Etnograficznego to wprost wymarzone miejsce na tego typu wydarzenia, co niewątpliwie wpływa na ogólny klimat artystyczny tego wydarzenia. Atmosferę tworzą jednak ludzie, uczestnicy poszczególnych grup wieńcowych oraz licznie przybyli goście, turyści. Nasza ekipa z Bielaw godnie prezentowała  Gminę. Uśmiech na twarzach, gwar, dźwięk muzyki, przyśpiewki ludowe i biesiadne to cechy charakterystyczne grup wieńcowych, których było łącznie 36. Mimo, iż wieniec wykonany przez sołectwo Bielawy nie znalazł się wśród nagrodzonych to nasza grupa wieńcowa, z sołtysem Panią Jadwigą Opalińską i Panem  Tadeuszem Jurkiewiczem-radnym Gminy na czele wraz z pozostałymi mieszkańcami sołectwa, z dumą promowała Gminę Janowiec Kościelny. Wykonany na tę okoliczność baner zawierał  zaproszenie do odwiedzenia Gminy, w której tradycja, rodowód i tożsamość zajmuje ważne miejsce i jest swego rodzaju wyróżnikiem.

Szczegóły przebiegu Dożynek Wojewódzkich w relacji nadesłanej  Przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

Dożynki wojewódzkie 2016 za nami. Wraz z rolnikami świętowaliśmy na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Na zaproszenie marszałka olsztynecki skansen odwiedziły liczne delegacje z gmin, powiatów oraz wielu mieszkańców regionu. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi Zbigniew Babalski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sławomir Sadowski - wicewojewoda warmińsko-mazurski, posłowie i senatorowie, Artur Wrochna – burmistrz Olsztynka, przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, służb mundurowych, świata nauki oraz instytucji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich w regionie Warmii i Mazur. Po raz kolejny wybrano olsztynecki skansen na miejsce organizacji Dożynek, ze względu na to, że jest ono swoistą strażnicą pamięci warmińsko-mazurskiej wsi.

Święto Plonów tradycyjnie już rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, którą koncelebrował Ksiądz Arcybiskup koadiutor Józef Górzyński. Starostami tegorocznego święta byli Alina Lipowska oraz Szczepan Cichocki. Obrzęd dożynkowy rozpoczął przemarsz barwnego korowodu na czele ze starostami dożynek, zaproszonymi gośćmi i grupami wieńcowymi z kunsztownie wykonanymi wieńcami dożynkowymi. Podczas tegorocznego święta plonów bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Jego celem jest kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych, nadal żywych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy, a także promocja dorobku kulturowego warmińsko-mazurskiej wsi.

W tym roku pierwsze miejsce zdobył wieniec z miejscowości Nowe Siedlisko z gminy Ostróda, na drugim miejscu uplasował się wieniec z  miejscowości Podleśna z gminy Dobre Miasto, trzecie miejsce przypadło mieszkańcom miejscowości Skurpie z gminy Płośnica. W ramach konkursu przyznane zostały również wyróżnienia, które otrzymały gmina Susz, Budry, Orzysz, Grunwald, Biskupiec, Kisielice, Reszel, Korsze Gołdap oraz gmina Biała Piska. Wszystkie wieńce uczestniczące w konkursie, którym nie udało się wygrać nagród, zostały wyróżnione za uczestnictwo. Samorząd województwa nagrodził także Koła Gospodyń Wiejskich z Warmii i Mazur w ramach konkursu na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich 2016”. W tym konkursie I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Lipowiec z gminy Szczytno. Na drugim miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Piecki w gminie Piecki, a trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Ruś - gmina Stawiguda. Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Babiak, Mierki i Szczęsne otrzymały wyróżnienia.


Święto plonów było również okazją do wręczenia odznak honorowych za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego oraz „Zasłużony dla rolnictwa”. – Na Warmii i Mazurach użytki rolnicze stanowią 50 proc. obszaru województwa – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Posiadamy wysoko rozwiniętą, znaczącą w skali kraju produkcję towarową, zarówno roślinną, jak zwierzęcą. Jako region wiedziemy również w kraju prym w obszarze gospodarstw ekologicznych, a nasze gospodarstwa rodzinne chętnie sięgają do tradycji kulinarnej i działalności agroturystycznej. Dlatego dożynki u nas to wyjątkowe święto i zawsze starannie się do niego przygotowujemy. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i dobrych obyczajów, pokazuje wartości, jakimi są umiłowanie ziemi rodzinnej i uszanowanie pracy rolników. Podnosi rangę wsi polskiej i znaczenie rolnictwa w gospodarce i życiu codziennym, bo to ono daje nam chleb powszedni, za który dzisiaj wszyscy dziękujemy.


W części artystycznej uroczystości wystąpił Zespół Śpiewaczy Reszelanie, Zespół Pieśni i Tańca Perła Warmii oraz zespół K.O.M.P. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk. Warmińsko-Mazurskim Dożynkom Wojewódzkim towarzyszyły liczne atrakcje: pokazy dawnych zawodów, prezentacja dorobku kulturalno-tradycyjnego naszego regionu, promocja dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, prezentacja stoisk wystawienniczych z rękodziełem ludowym, artystycznym i kulinarnym, zorganizowana w ramach XIV Targów Chłopskich, piknik wieprzowy oraz prezentacja firm i instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.

Link do galerii zdjęć: https://goo.gl/photos/Z6TDqq3yAFjz9vXV7