IMG 9763 800x533     

"  Zapiski amoralnego moralisty" to tytuł spektaklu Mariusza Marczyka, który w sobotę 23 marca br., wystąpił razem z Zofią Zoń w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym na zaproszenie Samorządowego Ośrodka Kultury. Widowisko oparte było na motywach powieści „Fetysze Izydora Bluma".

    Podczas ponadgodzinnego przedstawienia poznajemy dojrzałego mężczyznę, który uległ fascynacji pewną częścią damskiej garderoby do tego stopnia, że został właścicielem największych w Europie Wschodniej zakładów pończoszniczych. Bohatera historii widzimy na spotkaniach z psychoterapeutką Christine. Podczas seansów opowiada jej o swoim życiu, o długich latach małżeństwa i o pielgrzymkowych przygodach z niejaką Jadzią. Dowiadujemy się o jego skrytych upodobaniach i przeżyciach. Jednak najistotniejszym tematem rozmów pozostaje jego szaleństwo i obsesja na punkcie pończoch i rajstop, o których wie absolutnie wszystko, o których śni i marzy.
Bardzo mocno obsadzona w realiach współczesnego świata akcja sztuki, powoduje, że śledząc historię Izydora Bluma, czujemy się bardzo swojsko i dobrze się bawimy. Potwierdzeniem tego była żywa reakcja publiczności oglądającej przedstawienie.
Po zakończeniu spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni dużymi brawami oraz otrzymali kwiaty od Marzeny Borkowskiej kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury.
Warto wspomnieć , że to kolejny spektakl Mariusza Marczyka wystawiony w Janowcu Kościelnym. Dwa lata temu mieliśmy okazję obejrzeć spektakl pt: „Separacja".

Mamy nadzieję, że działania, które podejmujemy, przyczynią się do rozpowszechnienia teatru w naszym środowisku.

Mariusz Marczyk jest pisarzem i aktorem, założycielem Polskiej Sceny Edukacji "Rode". Współpracuje z teatrami Krakowa i Rzeszowa. Jest laureatem wielu nagród w konkursach sztuki słowa, m.in. nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa "Verba Sacra" w Poznaniu. Pisze powieści, książki poetyckie i dramaty. Jest członkiem zarówno Związku Artystów Scen Polskich, jak i Związku Literatów Polskich, łącząc w swej osobie dwa talenty – aktorski i pisarski.

Marzena Borkowska