rodzina 5

„Ojczyzna, dom, rodzina” – to hasło przewodnie „Dnia Rodziny”, który obchodzony był 30 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym. Dzień ten to połączenie Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, uroczystości, które są ważne dla każdej rodziny. Rodzina to dom, a dom to też Ojczyzna, więc nie mogło zabraknąć również elementów patriotycznych, do czego też zobowiązywało kolejne ważne hasło święta – „Kocham Cię, Polsko”.

Na początku prowadząca uroczystość, Judyta Wrzeszczyńska, przedstawiła przybyłych gości i poprosiła chętnych o zabranie głosu. Dyrektor szkoły, Ewa Ostrowska, powitała wszystkich, podziękowała za przybycie, złożyła życzenia rodzinom, rodzicom, dzieciom, którzy tworzą całą społeczność szkolną. Wójt gminy, Bożena Grochala, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie rodziny w dzisiejszym świecie, a Ks.Kanonik Jacek Lubiński, proboszcz parafii w Janowcu Kościelnym, nawiązał do świętej rodziny, która powinna być przykładem dla nas wszystkich. Życzenia wszystkim złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców, Marianna Malinowska. Jednym z zaproszonych gości była Magdalena Żukowska, psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nidzicy, która zaprezentowała krótki wykład na temat wychowania dzieci, dając kilka rad popartych doświadczeniem, jak powinniśmy budować relacje z naszymi dzieciakami.

21 maja w Szkole Podstawowej w Janowcu Kościelnym odbył się konkurs recytatorski pt. Moja Ojczyzna” o tematyce patriotycznej, więc na uroczystości „Dnia Rodziny” nie mogło zabraknąć laureatów poszczególnych grup wiekowych. Swoje utwory zaprezentowali Emilka Szostak z kl. I, Piotr Tarwacki z kl. VI i Krzysztof  Jóźwiak z kl. II b gimnazjum.

W dalszej części obchodów „Dnia Rodziny” uczniowie przygotowywani przez swoich nauczycieli zaprezentowali część artystyczną w postaci montażu słowno – muzycznego o tematyce rodzinnej. Nie zabrakło tradycyjnych wierszy o rodzicach i piosenek w wykonaniu grupy „Iskierek”. Swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki i uczniowie „zerówki”, można było również podziwiać trzecioklasistów tańczących dwa tańce: krakowiaka i swing.

Po części artystycznej wszyscy przybyli na uroczystość zostali zaproszeni na poczęstunek, w czasie którego przy smacznych potrawach, przygotowanych przez pracowników szkolnej stołówki, nauczycieli i rodziców, można było porozmawiać, powspominać i miło spędzić czas.

Kolejna atrakcja, jaką zapewnili organizatorzy, to konkurs „Kocham Cię, Polsko”. Na wzór znanego z telewizji teleturnieju, uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie bawili się i rozwiązywali szereg zagadek.

Zgodnie z życzeniami jednej z uczennic, „Rodzino, życzę Ci zdrowia, słońca na niebie, jego promieni jasnych na twarzy, niech w każdej chwili, w każdej potrzebie ciepłem subtelnym Ciebie obdarzy”, słońce obdarowało wszystkich ciepłem, co na pewno, w połączeniu z emocjami towarzyszącymi obchodom „Dnia Rodziny”, wywołało uśmiech na twarzach dzieci i rodziców, a uroczystość „Dnia Rodziny” wpisze się zapewne w kalendarz imprez Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym.

                                                                                            Agnieszka Auguścik