IMG 9161 800x533

Każdy z nas uczestniczył nie raz w uroczystościach, gdzie śpiewano tradycyjne „ Sto lat”. To popularne życzenia i miły akcent dla Jubilata. Bywają jednak uroczystości, w której     STO LAT to za mało, z radością śpiewa się wówczas „ DWIEŚCIE LAT”.   W takiej wyjątkowej pod każdym względem uroczystości uczestniczyli  goście Pani Janiny Siudy-mieszkanki naszej Gminy, która obchodziła setne urodziny.

Przedstawicieli samorządu gminy Janowiec Kościelny reprezentowali: Pani Marianna Malinowska-Przewodnicząca Rady Gminy, Pan Piotr Rakoczy-Wójt Gminy, Pani Zofia Wielgus-Sekretarz Gminy, Pan Piotr Rogalski-radny Rady Gminy Janowiec Kościelny, Pan Bogdan Nazar-sołtys sołectwa Napierki oraz Pani Marzena Borkowska-Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury.

Delegację Krajowego Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentował Dyrektor Oddziału Regionalnego w Olsztynie -Pan Henryk Żuchowski oraz Pani Joanna Szczepkowska-Kierownik Placówki Terenowej w Nidzicy.

Przybyli także mieszkańcy Napierk, w tym delegacje parafialne oraz sąsiedzi, znajomi. Pani Janina otoczona była też gronem licznej rodziny, jakże wielopokoleniowej.

                Dzień uroczystych obchodów setnych urodzin rozpoczął się o godz. 11.00 mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, którą koncelebrowali Proboszcz Parafii ks. Marek Kotapka  z ks. dziekanem Józefem Strońskim z Parafii Św. Jadwigi Królowej w Rozdrożu. Podczas mszy św. dziękowano Bogu za tak długie lata życia Pani Janiny , prosząc jednocześnie o łaskę zdrowia na kolejne lata. W ciepłych słowach wypowiadali się o Szacownej Jubilatce, podkreślając fakt , iż w życiu Pani Janiny  przewodnikiem były boskie przykazania.

                Po ceremonii uroczystej mszy św. wszyscy udali się do Gminy Iłowo-Osada, gdzie rodzina Pani Janina zorganizowała okolicznościowe przyjęcie.

                Doniosłością wydarzenia zainteresowały się również media. Regionalny Ośrodek TV Olsztyn oczekiwał na Panią Janinę, która udzieliła wywiadu. Tak bez przygotowania, bez oznak tremy,  Pani Janina odpowiadała na pytania dziennikarza. Wywiad nie mógł się odbyć bez prośby o przepis na długowieczność. Pani Janina, bez zastanowienia odpowiedziała   „ Praca proszę Państwa i jeszcze raz praca. Ja nie miałam czasu użalać się nad życiem. Szybko owdowiałam, a pięcioro dzieci musiałam wychować. Dzisiaj wszystko jest zmechanizowane, a ja zboże ręką siałam”.           

Niezwykle ciepło wypowiadali się o Jubilatce sąsiedzi. Każdy podkreślał, że to pogodna osoba, zawsze pomocna i mimo wieku- wciąż samodzielna.

 Z relacji córki wynika, że Pani  Janina nie myśli o przeprowadzce. Twierdzi, że dopóki da radę chce mieszkać w swoim domu. To tu ma ogródek i swojskie, ekologiczne warzywa, tu zasadzi ziemniaki, a tylko te z ogrodu są doskonałym składnikiem do obiadu  ( „sadzeniaki” już przygotowane w piwnicy). Córka Pani Janiny tak wypowiedziała się o zdolnościach kulinarnych   „ Mama przepysznie gotuje, jest najlepszą kucharką na świecie”. Podkreśliła także fakt, ze „ mimo nawału prac w gospodarstwie rolnym, mama znajdowała czas na aktywność społeczną, angażowała się w sprawy sołeckie i przepięknie wyplatała wieńce dożynkowe. Nasz dom wypełniony był sąsiadami, z którymi żyliśmy jak w rodzinie,  były rozmowy, gwar i zabawy dzieci”.

                A na koniec ciekawostka- nasza Szacowna Jubilatka nadąża za współczesną techniką- świetnie posługuje się telefonem komórkowym. Telewizję , owszem ogląda, ale tylko wybrane programy- lubi Familiadę i niektóre seriale.

Recepty na długowieczność na pewno nie zrealizuje się w aptece. To efekt zdrowego stylu życia, ciężka praca i życzliwe nastawienie. „Scenariusz pisze jednak Pan Bóg”- co podkreślała Pani Janina, mówiąc ” Widocznie wobec mnie miał taki plan, a ja z pokorą przyjmuję blaski i cienie życia”. Największym blaskiem jest moja rodzina i dobre zdrowie, którym zostałam obdarzona”.

Pani Janina dotychczas  doczekała się 8 wnucząt i 10 prawnucząt.

                Było nam niezmiernie miło przekazywać życzenia, prezent i list gratulacyjny. To ogromna radość, że mogliśmy uczestniczyć w tak niecodziennej uroczystości. 

Pani Janina otrzymała także serdeczne życzenia i gratulacje od Premiera RP-Mateusza Morawieckiego. Wójt Gminy przekazał list Pana Premiera Szacownej Jubilatce.

Z całego serca życzymy Pani Janinie, aby żyła w zdrowiu jak najdłuższej, ku uciesze jej najbliższych. Dumni jesteśmy, że takich mamy mieszkańców gminy.

.

P/s Zachęcam do obejrzenia zdjęć, które uwieczniły kosze kwiatów- w każdym po 100 róż, efektowny  tort urodzinowy oraz Szacowną Jubilatkę na ceremonialnym , okazałym fotelu.

Prawnuczek Pani Janiny- Bartek,  zachęcał   „ Teraz czas dla reporterów, można nagrywać i robić zdjęcia”.  Te, które udało się wykonać zamieszczamy wraz z listem okazjonalnym, jaki Pani Janina otrzymała od samorządu gminy Janowiec Kościelny.

Autor relacji: Zofia Wielgus-Sekretarz Gminy

 

skan 1