Już w 2014 roku przepisy unijne zapowiedziały  wycofanie z rynku papierosów mentolowych, ale przepis wszedł dopiero 20 maja 2020 roku. Papierosy mentolowe sprawiają wrażenie, że są mniej szkodliwe dla zdrowia, tymczasem najnowsze badania wskazują, że mentolowe szybciej uzależniają, a sam mentol ułatwia wnikanie substancji rakotwórczych do organizmu człowieka. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował plakat, na którym informuje powody wycofania papierosów mentolowych ze sprzedaży.

Plakat GIS papierosy mentolowe

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nidzicy

Szanowni Państwo:

Trwa obecnie zwiększony okres  zachorowań na  przeziębienia, grypę, w związku z powyższym przekazujemy informacje jak zmniejszyć ryzyko zachorowania i uchronić się przed chorobami

ZALECA SIĘ:

Często myj ręce –zawsze po przyjściu  do domu, jak jesteś przeziębiony

Często myj ręce używając mydła i wody.  Staranne mycie rąk usuwa wirusy i inne drobnoustroje, które znajdują się na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli jesteś  chory zostań w domu

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zostań w domu ,  nie idź do pracy, szkoły; unikaj dużych zgromadzeń ( np. msza święta)                                                                                                      

Z poważaniem

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nidzicy

Lek. Beata Wróblewska – Więcek

1

2

3

 

Za 3 banner internet 1150x235 px

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV! 22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV,  a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. W 2018 roku wykryto w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. Od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Badanie w kierunku HIV jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS,  na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Doradzają, ostudzą emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/. Badanie wykonuje się bezpłatnie i anonimowo, istnieje możliwość wykonania testu szybkiego. W Olsztynie taki punkt znajduje się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie ul. Żołnierska 16, parter pok 15. W najbliższym tygodniu testowania PKD będzie czynny w czwartek 28 listopada i w piątek 29 listopada w godzinach 15.00-18.00.


„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Dlatego warto przyjść do PKD w kierunku HIV i poznać swój status  serologiczny.

Zapraszamy  do badania!

 

pobierz informacje