IMG 4342 600x400 niepodlegla 2018 program

12 listopada 2017 r. Mieszkańcy Gminy Janowiec Kościelny uczestniczyli w Pikniku Patriotycznym zorganizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym w ramach projektu: NIEPODLEGŁA 2017 pt. „Janowiec Kościelny pełen radości bo mamy STO LAT niepodległości”.

Wspólne świętowanie tego szczególnego dla Polski wydarzenia jakim jest odzyskanie Niepodległości, rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie wszyscy przemaszerowali korowodem prowadzonym przez grupę ludową „Berklejdy” i uczniów Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie – Grabowie w rytmie poloneza do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym. Tam mieliśmy okazję podziwiać wspaniale przygotowaną makietę czołgu z II Wojny Światowej oraz Tortu Urodzinowego dla Polski, przygotowanego z prac plastycznych wykonanych na konkurs „Sto lat niepodległości w Gminie Janowiec Kościelny”.  Uczestnicy mogli wysłuchać Koncertu Pieśni Patriotycznych w wykonaniu grupy ludowej „Berklejdy” oraz wziąć udział w dyktandzie narodowym pod hasłem: „ Jesteśmy Polakami i Patriotami Lokalnymi”. Była też smaczna grochówka i pieczone kiełbaski.

Wspaniale spędzony czas był okazją do uczczenia tak ważnego dla nas Polaków wydarzenia.

SOK

 

 

 

 

 

DSCN0165 600x450

11 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Koście pw. Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym, którą celebrował ks. kan. Jacek Lubiński w intencji Ojczyzny. Wygłoszona homilia była żywą lekcją historii. Modliliśmy się o Ojczyznę, ale też w intencji Tych, którzy 99 lat temu oddali swoje życie i zdrowie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością.

Na zakończenie wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni patriotycznych Zespołu „POBOŻANKI” pod kierunkiem Pawła Waleriańskiego. Po uroczystej Mszy Świętej  nastąpił przemarsz pod figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem i tablicę upamiętniającą poległych i zamordowanych w obronie Ojczyzny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym, gdzie zostały złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz zapalone znicze. Również na grobach żołnierzy na parafialnym cmentarzu zostały zapalone znicze.

SOK

 

 

 indeks 20171116 103344 450x600

Samorządowy Ośrodek Kultury w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017”, otrzymał dofinansowanie w wysokości 24322,75 zł. Wartość całego projektu to 28615,00 zł.

Program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” został stworzony z myślą o rozwoju bibliotek publicznych. Jego operatorem jest Instytut Książki a środki pochodzą z MKiDN.

Strategicznym celem tegorocznej piątej edycji programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Dzięki udziałowi w programie zakupiliśmy:

- siedem komputerów stacjonarnych Lenovo

- siedem kamer internetowych

- laptop Lenovo

- drukarkę laserową

- ruter Wi-Fi

- wideo-projektor

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z usług biblioteki

SOK

 

 

IMG 20171027 092044 800x450

27.10.2017 roku w siedzibie SOK odbył się XI Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie i Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Janowcu Kościelnym. Celem konkuru była popularyzacja pieśni i piosenek patriotycznych, kultywowanie tradycji narodowej oraz rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią i sztuką.

Według kryteriów, określonych w regulaminie, uczestników oceniało jury w składzie: Pan Paweł Waleriański, Pan Piotr Waleriański, Pani Ryszarda Lipińska. Wyłoniono następujących zwycięzców:

W kategorii Szkoły podstawowe :

I miejsce – zespół „Iskierki”- Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym,

II miejsce – Anna Kołacz oraz Natalia Szczepkowska– Szkoła Podstawowa w Waśniewie – Grabowie.

III miejsce – Alicja Gołębiewska – Szkoła Podstawowa w Janowcu Kościelnym

W kategorii gimnazja – wyróżniony został zespół w składzie Julia Rama oraz Natalia Wiśniewska z Gimnazjum w Janowcu Kościelnym.

Laureaci pierwszego miejsca wezmą udział w Przeglądzie Powiatowym w Nidzicy.

Wszystkim uczestnikom i ich muzycznym opiekunom bardzo dziękujemy za prezentację utworów i wprowadzenie ducha patriotyzmu.

SOK