20170513 203406 800x600

W sobotę (13 maja) w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Działdowie odbyła się VI edycja Festiwalu Tańca Show The Flow w którym udział wziął Janowiecki Teatr Tańca.

W festiwalu wzięło udział oprócz JTT 14 formacji tanecznych: Luzik, Lollipops, Lil Monsters, Lala Dance,Swag, Blow Up, Revolution, Firefly, ArtDance, InMotion, Fresh Flow, Crazy Ladies, Actus, FitDance.

Janowiecki Teatr Tańca zaprezentował się rewelacyjnie, był to ich pierwszy występ na tego typu imprezie. Dzięki takim inicjatywom tancerze zdobywają nowe doświadczenia sceniczne, które zaowocują w dalszej ich karierze tanecznej.

SOK

zdjęcia: : http://dzialdowo.wm.pl, oraz SOK

 

DSC 0489 800x396

18- urodziny są zawsze wyjątkowe, nawet po latach je pamiętamy i często wspominamy. Być może częścią tych wspomnień będzie zorganizowana uroczystość dla młodych Mieszkańców, którzy urodzili się w 1999 roku , a w roku 2017 obchodzą szczególny Jubileusz.

23 kwietnia 2017 roku taka uroczystość odbyła się w Gminie Janowiec Kościelny.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii Św. Jana Chrzciciela- Księdza Kanonika Jacka Lubińskiego. Ksiądz Proboszcz nawiązał do obchodzonego Dnia Miłosierdzia Bożego, życząc młodym Jubilatom łask w dorosłym życiu.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Janowcu Kolejnym. Po oficjalnym powitaniu wszystkich zgromadzonych, wśród których byli rodzice Jubilatów, krewni, znajomi – w imieniu wspólnoty samorządowej, życzenia złożyła Pani Bożena Grochala-Wójt Gminy. W skierowanych do młodzieży słowach usłyszeć można było życzenia zdrowia, szczęścia , zrealizowania życiowych planów i wszelkich łask. Pani Wójt nawiązała także do słów Św. Jana Pawła II , który miał niezwykle dobry kontakt z młodzieżą. Jego słowa są nadal aktualne i zawierają cenne wskazówki. Warto z nich korzystać w dorosłym życiu, doświadczając przy tym radości i miłości.

Przed życzeniami były też informacje o prawach i obowiązkach jakie nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, które przekazała prowadząca tę uroczystość-Pani Monika Ławicka.

Miłym akcentem był występ wokalny Pani Joanny Krajewskiej- Mieszkanki Gminy Janowiec Kościelny, która zaśpiewała trzy utwory. Wcześniej, zebrani mogli obejrzeć występ Janowieckiego Teatru Tańca, prowadzonego w Samorządowym Ośrodku Kultury przez Panią Marzenę Borkowską.

Nie mogło oczywiście zabraknąć urodzinowego tortu, którym częstowano wszystkich zebranych. Rozbrzmiało tradycyjne „ 100 LAT”.

18- latkowie zostali uhonorowani okazjonalnymi dyplomami. Aktu ceremonii dokonywali-Ksiądz Kanonik Jacek Lubiński-Proboszcz Parafii, Przewodniczący Rady Gminy Janowiec Kościelny- Pan Zbigniew Ambroziński oraz Pani Bożena Grochala-Wójt Gminy.

 DSCN0028 800x600

W każdej społeczności istnieją pewne formy wdzięczności za służbę czy pełnioną posługę. Często wyraża się to w postaci kolorystyki szat, stosowanych insygniów- które oznaczają pełnioną funkcję w danej wspólnocie. Sens tych wszystkich honorów jest znakiem wdzięczności za dotychczasową pracę, stanowią też dla uhonorowanego motywację do dalszego zaangażowania.  

Nominacją biskupią, takich zaszczytów dostąpił Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Janowcu Kościelnym- Jacek Lubiński, który otrzymał tytuł Kanonika.

Jest to tytuł nadawany kapłanom, którzy jednoczą się przy katedrze lub kościele kolegiackim, aby modlić się wspólnie za sprawy lokalnego Kościoła, wypełniając przy tym określone powinności służebne na rzecz całej wspólnoty. Kanonicy w hierarchii diecezjalnej mają być przypomnieniem o wspólnocie. Tytuł ten jest wyrazem uznania i doświadczenia w posłudze kapłańskiej.

Bez wątpienia wspólnota jest podstawą, fundamentem więzi międzyludzkiej. Jest również symbolem współdziałania, wzajemnego wsparcia i pomocy. Spoiwem jest porozumienie i realizowanie wspólnego celu, jakim jest dobro, rozwój społeczny i duchowy wspólnoty.

Akcentując znaczenie wspólnoty, w imieniu wszystkich Mieszkańców Gminy Janowiec Kościelny , gratulacje z tej okazji złożyła Wójt Gminy-Bożena Grochala wraz z Przewodniczącym Rady- Zbigniewem Ambrozińskim oraz Sekretarzem Gminy- Zofią Wielgus.  Wręczono  kosz kwiatów.

W załączeniu treść listu gratulacyjnego.

Zofia Wielgus

kk page 001

20170423 111252 800x600

Zgodnie z zapowiedzią- w dniu 23 kwietnia 2017 roku podczas niedzielnej Mszy św. w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym, odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu „ Na najpiękniejszą palmę Poboża”.

Przyznane nagrody są wyrazem podziękowania i uznania za kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Tradycją Gminy Janowiec Kościelny i mikrokultury Poboża jest wyplatanie palm wielkanocnych.  To symboliczna solidarność z cierpiącym Chrystusem w Misterium Jego Męki, gotowość wyjścia Mu naprzeciw - przykładem jerozolimskich mieszkańców, witających Go jako Zbawiciela.

Organizatorami konkursu od kilku lat są: Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela, Gmina Janowiec Kościelny oraz Fundacja „ ITAJ” ze Szczepkowa Borowego. Do rozstrzygnięcia konkursu włączono Parafian, którzy mogli sami wyrazić swoje uznanie, typując najpiękniejszą palmę według własnego wyboru i wrażliwości artystycznej.
W ten sposób Organizatorzy starali się zapewnić maksymalny obiektywizm w ocenie. Powstałe dzieła sztuki podziwiać można było na zorganizowanej w Kościele wystawie oraz w trakcie procesji w Niedziele Palmową. Utrwalono je również na załączonych zdjęciach.

Oddane głosy komisyjnie przeliczono. W głosowaniu udział wzięło 254 osoby, wśród których na obie kategorie głosowało 241 osób, a 13 osób oddało głos tylko na jedną kategorię- w tym na kategorię indywidualną 3 osoby, na kategorię grupową -10 osób.

W kategorii indywidualnej przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia.

I miejsce- Pani Krystyna Moszczyńska ze Starych Połci

II miejsce – Pani Jadwiga Kowalczyk z miejscowości Szczepkowo-Sołdany

III miejsce - Pani Marta Domurad z Janowca Kościelnego

( bon o wartości odpowiednio 400, 300, 200 zł )

Wyróżnienia ( bon o wartości 150 zł ) :

Pani Halina Czarnecka z miejscowości Szczepkowo-Skrody

Pani Maria Piotrkowska z Janowca Kościelnego

W kategorii grupowej przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia.

I miejsce i aż 109 oddanych głosów przypadło Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym

II miejsce zdobyło sołectwo Nowa Wieś Dmochy

III miejsce- Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczepkowie Borowym

( bon o wartości odpowiednio 400, 300, 200 zł )

Wyróżnienia ( bon o wartości 150 zł ):

 Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego z Waśniewa-Grabowo

Klub Seniora „ Niezapominajka” działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym.

Wszystkich uhonorowano pamiątkowymi dyplomami oraz bogato ilustrowaną książką.

Spośród kuponów złożonych w trakcie głosowania wylosowano trzy. Wskazane na kartach osoby również nagrodzono.

W imieniu organizatorów dziękujemy za udział w konkursie. Każdy z biorących udział w konkursie wykazał się niezwykłym talentem, tworząc niepowtarzalny obraz zakorzenionej od wieków tradycji wyplatania palm.

Zachęcamy do udziału w tego typu konkursach, gdyż tradycja jest wartością narodu i każdej wspólnoty.

Zofia Wielgus

 

20170412 155739 800x600

W Samorządowym Ośrodku Kultury już po raz drugi mogliśmy wspólnie przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. „WIELKANOCY CZAS”- to szereg zajęć, podczas których powstawały przepiękne pisanki oraz karty świąteczne. W ten artystyczny sposób przygotowywaliśmy uczestników warsztatów do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

SOK