Szanowni Państwo,

zapraszamy na majówkę w Garncarskiej Wiosce. Codziennie od 1 do 6 maja przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci, dla rodzin. 1 maja zapraszamy na piknik rodzinny i turnieje gier : w bule, w badmintona, w kręgle, w rzucaniu do celu. Dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy do KLOCKOLANDII, a wszystkich na warsztaty ceramiczne i pyszne, regionalne potrawy do gospody oraz na zwiedzanie Rajskiego Ogrodu.

2 maja turnieje gier planszowych (szachy, warcaby, scrabble), a 3 maja z okazji 100 lecia Naszej Niepodległej  sadzimy drzewa w alei niepodległości w Rajskim Ogrodzie. Od 4 do 6 maja kiermasz ogrodniczy.

Informacje i zgłoszenie udziału w turniejach: mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 666 028 992.

Szczegółowy program MAJÓWKI w załączeniu.

Serdecznie zapraszamy.

Renata Milewska

Szczegółowy program MAJÓWKI 2018 w Garncarskiej Wiosce:

1 maja

PROGRAM DNIA:

11.00 – 12.00 Zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

12.00 –  uroczyste wciągnięcie flag na maszty z okazji 14 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

12.30 – otwarcie KLOCKOLANDII (dla dzieci w wieku przedszkolnym)

12.30 – 18.30 Piknik rodzinny – konkursy dla rodzin i zabawy dla dzieci:

- 12.30 – 13.30  turniej gry w bule

- 14.00 – 15.00  turniej gry w kręgle

- 15.30 – 17.00  turniej gry w badmintona

- 17.30 – 18.30  turniej rzucania do celu

2 maja

PROGRAM DNIA:

11.00 – 12.00 Zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

12.00 – 18.00 Piknik rodzinny – konkursy dla rodzin i  dla dzieci:

12.00 – 18.00 gry terenowe (Rajski Ogród, teren Garncarskiej Wioski), plac zabaw i boiska sportowe, KLOCKOLANDIA,  warsztaty ceramiczne

12.00 – 18.00 Turniej gier planszowych z nagrodami (gry Granny):

- 12.00 – 17.00  indywidualny turniej gry w szachy

- 12.00 – 15.00  indywidualny turniej gry w warcaby

- 15.00 – 18.00   rodzinny turniej gry w scrabble

13.00 i 15.00 – seanse filmowe w Kinie Przyrody

3 maja

PROGRAM DNIA:

11.00 – 12.00 Zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

12.00 – 18 .00 gry terenowe (Rajski Ogród, teren Garncarskiej Wioski), plac zabaw i boiska sportowe, KLOCKOLANDIA, warsztaty ceramiczne

14.00 – 15.30 Sadzenie drzew w Alei Niepodległości w Rajskim Ogrodzie (każdy uczestnik kupuje własne drzewo do posadzenia (polskie gatunki) : dęby, buki, graby, klony, jesiony, lipy, sosny, świerki, jodły, modrzewie.

15.30 – 18.00 Grochówka wojskowa  dla uczestników sadzenia drzew

4 maja

PROGRAM DNIA

11.00 – 12.00 Zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

10.00 – 18 .00 gry terenowe (Rajski Ogród, teren Garncarskiej Wioski), plac zabaw i boiska sportowe, KLOCKOLANDIA, warsztaty ceramiczne

12.00 – 18.00 Kiermasz ogrodniczy:  nasiona kwiatów i warzyw, sadzonki bylin i krzewów z Rajskiego Ogrodu, zioła i rośliny ozdobne w doniczkach, przyprawy kulinarne,  sadzonki wieloletnich kwitnących roślin ozdobnych na skalniaki, rabaty, okrywowe i inne, sadzonki krzewów i  drzew owocowych

13.00 – 15.00 – seanse filmowe w Kinie Przyrody

5 maja

PROGRAM DNIA

10.00 – 18 .00 gry terenowe (Rajski Ogród, teren Garncarskiej Wioski), plac zabaw i boiska sportowe, KLOCKOLANDIA, warsztaty ceramiczne, warsztaty wytwarzania świec woskowych,

10.00 – 18.00 Kiermasz ogrodniczy:  nasiona kwiatów i warzyw, sadzonki bylin i krzewów z Rajskiego Ogrodu, zioła i rośliny ozdobne w doniczkach, przyprawy kulinarne,  sadzonki wieloletnich kwitnących roślin ozdobnych na skalniaki, rabaty, okrywowe i inne, sadzonki krzewów i  drzew owocowych, ogrodniczy antykwariat – książki i czasopisma ogrodnicze.

13.00 - 15.00 – konkurs plastyczny dla dzieci „Kwiaty polskie” ( dzieci wieku przedszkolnym, dzieci z klas I-III, dzieci z klas IV-VI ) – malowanie różnymi gatunkami kredek (ołówkowe, świecowe, plastikowe, pastelowe)

14.00 – zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

15.00 – nauka gry w krokieta (dla dzieci od lat 5)

6 maja

PROGRAM DNIA

10.00 – 18 .00 gry terenowe (Rajski Ogród, teren Garncarskiej Wioski), plac zabaw i boiska sportowe, KLOCKOLANDIA, warsztaty ceramiczne, warsztaty wytwarzania świec woskowych,

10.00 – 15.00 Kiermasz ogrodniczy:  nasiona kwiatów i warzyw, sadzonki bylin i krzewów z Rajskiego Ogrodu, zioła i rośliny ozdobne w doniczkach, przyprawy kulinarne,  sadzonki wieloletnich kwitnących roślin ozdobnych na skalniaki, rabaty, okrywowe i inne, sadzonki krzewów i  drzew owocowych

13.00 - 15.00 – warsztaty kulinarne dla rodzin ( kwiaty jadalne, potrawy z roślin Rajskiego Ogrodu)

15.00 – zwiedzanie Rajskiego Ogrodu z przewodnikiem

IMG 2685 800x533

15 kwietnia podczas Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym ogłoszono wyniki konkursu " Na najpiękniejszą Palmę Poboża", którego organizatorami od kilku lat są : Parafia pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Janowcu Kościelnym, Gmina Janowiec Kościelny i Fundacje " ITAJ " ze Szczepkowa Borowego. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi. O wynikach konkursu decydowali Parafianie , którzy według własnej wrażliwości artystycznej głosowali na określoną palmę. Oddane głosy komisyjnie przeliczono.

W kategorii indywidualnej przyznano 3 miejsca :

I miejsce – Pani Ewa Moszczyńska

II miejsce – Pani Agnieszka Podowska

III miejsce – Pani Marta Domurad

 

( bon o wartości odpowiednio 400, 300, 200 zł )

 

W kategorii grupowej przyznano 3 miejsca i 3 wyróżnienia:

 

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym

II miejsce – Sołectwo Nowa Wieś - Dmochy

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie – Grabowie

 

( bon o wartości odpowiednio 400, 300, 200 zł )

 

Wyróżnione zostały Palmy wykonane przez :

 

- Klub Seniora "Niezapominajka"

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoje Wsi Smolany – Żardawy "Pod Gajem"

- Sołectwo Janowiec Kościelny.

 

( bon o wartości 150 zł )

 

Wszystkich uhonorowano pamiątkowymi dyplomami oraz bogato ilustrowaną książką.

Spośród kuponów złożonych w trakcie głosowania wylosowano trzy. Wskazane na kartach osoby, również nagrodzono.

W imieniu organizatorów dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy serdecznie za rok.

SOK

IMG 2592 800x533

11.04.2018r. w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyły się gminne eliminacje do konkursu „KOCHAM ŚPIEWAĆ POLSKIE PIOSENKI”, organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „ Brama Mazurskiej Krainy”. Cudowne,polskie piosenki, mogliśmy usłyszeć w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Waśniewa - Grabowa oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Janowca Kościelnego.

Jury w składzie: P. Tomasz Szydłowski, P. Joanna Krajewska oraz P. Marzena Borkowska – Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym po wysłuchaniu uczestników postanowiło przyznać nagrody:

W kategorii IV-VII:

I MIEJSCE – Natalia Szczepkowska ze Szkoły Podstawowej w Waśniewie – Grabowie

II MIEJSCE – Alicja Gołębiewska ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym

III MIEJSCE – Anna Kołacz ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym

W kategorii Gimnazjum:

I MIEJSCE – Natalia Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym

II MIEJSCE – Dominika Wójcicka ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom.

Laureaci wezmą udział w konkursie międzygminnym, który odbędzie się 10 maja 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie – Osadzie.

 SOK

Po uroczystoci pamitkowe zdjcie 600x450

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego   w Waśniewie-Grabowie ,  odbyła się uroczystość katyńska powiązana z dwiema rocznicami- Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofą smoleńską. Gościliśmy podczas uroczystości Księdza dziekana Krzysztofa Dziadak, przedstawicieli Kierowników Jednostek Gminy Janowiec Kościelny, Panią Karinę Rogalską i Marzenę Borkowską, dzielnicowego Komendy Powiatowej w Nidzicy Dawida Kaczorowskiego oraz członków olsztyńskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska: Jana Domańskiego i Rafała Pyrę a także  Romana Przybysz- sympatyka Rodziny Katyńskiej.

W pierwszej części uroczystości uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny na temat wydarzeń z kwietnia 1940 roku oraz z 10 kwietnia 2010 roku. Chwilom refleksji towarzyszyły wspomnienia wydarzeń naszej trudnej historii, przedstawionej otwarcie i prawdziwie, bez lęku i obawy. Sceneria uroczystości nawiązywała do lasu katyńskiego, a wykonanie pieśni „Biały Krzyż” dały obraz kwietniowych wydarzeń sprzed 78 lat.

            Momentem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie dębu katyńskiego upamiętniającego podporucznika Jana Bublińskiego, pochodzącego z powiatu lwowskiego, zamordowanego w Bykowni w 1940 roku. Postać bohatera przybliżył nam pan Roman Przybysz – dawny uczeń szkoły w Dubnie, gdzie przed wojną pracował Jan Bubliński. Pan Roman wspominał ze łzami w oczach: „…pamiętam jak przed wojną, gdy byłem małym chłopcem, prowadził mnie za rączkę do szkoły…”. W tym dniu w Szkole w Waśniewie przeszłość stała się tak bliska, choć myśli Pana Przybysza sięgały tak daleko…

Jan Bubliński przedstawiciel Kresów- został przez nas wybrany, gdyż wiemy, że jako nauczyciel i kierownik szkół w Dubnie i Krzemieńcu nie będzie tam upamiętniony, nie będzie miał posadzonego dębu. Trudna historia naszego kraju, wydarzenia, które nie łatwo zrozumieć, niech dadzą nam siłę i mężne serca, gdyż trzeba nam pamiętać o tych , którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

  Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele, uczniowie oraz  Pan Jan Domański z Nidzicy-  przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Przekazał on podczas uroczystości ziemię przywiezioną z Katynia wraz z polskim orłem z żołnierskiej rogatywki oraz dąb ufundowany przez Nadleśnictwo Nidzica, natomiast kwiaty podarowała Pani Danuta Rzezak.

Warto przypomnieć, że jest to nasz drugi dąb katyński, pierwszy posadzono w 2010 roku upamiętniając porucznika Stefana Jarockiego, który zginął w Katyniu.

Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze i była wspaniałą lekcją historii.

Wspólnie z Rodziną Katyńską w Olsztynie zachęcamy także inne Szkoły oraz instytucje, aby również posadziły Dęby Pamięci- tak wiele jest jeszcze do zrobienia .

Społeczność Szkolna

IMG 2259 600x400

6 kwietnia 2018 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym odbyło się spotkanie autorskie z Panem Markiem Samselskim- autorem opowiadań, aforyzmów, tekstów piosenek, zadań szaradziarskich i bajek dla dzieci.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V-VI Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym. Spotkanie było okazją do promowania  książki „Rebusy i kalambury nie dla ponurych”. W książce można znaleźć rebusy,kalambury, anagramy, palindromy, homonimy i przeróżne zadania niespodzianki.

 Autor łatwo nawiązał kontakt z uczestnikami spotkania. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o  własnej twórczości i roli  jaką pełni w jego  życiu.

 Z pewnością była to ogromna atrakcja dla uczestników spotkania. Osobisty kontakt  z autorem wyzwala ciekawość, zachęca do czytelnictwa, pozwala lepiej zrozumieć intencje autora. Jest to także zachęta do podjęcia własnych prób pisarskich. W każdym z nas tkwi jakiś talent, czasem jest tylko uśpiony.... 

SOK